Strona główna Twoje miasto

Sądecka kolej w miniaturze już w sobotę na dworcu PKP

Reklama
Prezentacja makiety w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Fot. Piotr Droździk

Zajmuje powierzchnię 7,5 x 3,5 m. Przedstawia stację kolejową oraz szlak kolejowy z mostami, przejazdami, budynkami, zwrotnicami. Na prezentację największej w Małopolsce makiety kolejowej zapraszają członkowie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Pokaz odbędzie się w sobotę, 30 listopada, na dworcu PKP w Nowym Sączu w godz. 10.00 – 15.00.

Montaż makiety wymagał wiele pracy: stworzenia instalacji, zbudowania i zamontowania semaforów, rozjazdów, oświetlenia budynków a także poprawy estetyki otoczenia makiety, która liczy ponad 50 metrów torów kolejowych. Wykonana jest w skali 1:87, tzw. H0. Oznacza to, że wszystkie obiekty zostały pomniejszone 87 razy. Znajdują się na niej plastikowe budynki, w których zamontowano oświetlenie. Zostały one ulepszone tak, by wyglądały naturalnie.

Po makiecie jeżdżą modele lokomotyw spalinowych i parowych, z kolekcji członków stowarzyszenia. Lokomotywy wyposażone są w specjalne dekodery cyfrowe, dzięki czemu za pośrednictwem specjalnych pilotów można sterować wieloma pociągami jednocześnie.

Makieta ma również walor edukacyjny. Można się dzięki niej dowiedzieć, jak wygląda prowadzenie ruchu pociągów i jak steruje się pociągami na prawdziwej kolei. W praktyce, poza wielkością, makieta niewiele różni się od rzeczywistości.

makieta Nowy Sącz

tekst: Agnieszka Małecka / Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na redakcja@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama