Strona główna Wiadomości

Sądecki Newag przekroczył miliard złotych przychodów netto i osiągnął największy zysk od lat

Reklama
Newag zyski
Newag S.A. Fot. materiały spółki

Newag, producent taboru kolejowego z Nowego Sącza, opublikował wyniki za 2018 rok. Przychody spółki ze sprzedaży przekroczyły 1 mld złotych netto.

Przychody okazały się o niemal ćwierć miliarda złotych wyższe niż w 2017 roku. Grupa Newag odnotowała również niespotykany od lat zysk netto – 93,4 mln zł (rok wcześniej “tylko”  30 mln zł). EBITDA (zysk bez odsetek od zobowiązań oraz bez amortyzacji) w 2018 roku wyniosła 164,4 mln zł (w 2017 79,4 mln zł).

– Pomimo małej liczby postępowań przetargowych Grupa Newag przekroczyła poziom 1 miliarda złotych przychodów i w konsekwencji wypracowała największy od lat poziom zysku. Reagując a często wyprzedzając oczekiwania rynku Spółka w ubiegłym i prawdopodobnie następnych latach zwiększa wartość produkcji w segmencie lokomotyw elektrycznych stając się w tym obszarze niekwestionowanym liderem, a najnowsza generacja lokomotyw Dragon znalazła uznanie wśród operatorów, co przekłada się na ilość otrzymywanych zamówień. Jednocześnie, chcąc sprostać planom naszych klientów w najbliższych miesiącach chcielibyśmy zaprezentować kolejne rozwinięcie oferowanych produktów i to zarówno w zakresie pojazdów pasażerskich jak i lokomotyw – skomentował wyniki prezes zarządu Newag S.A. Zbigniew Konieczek.

Zdaniem prezesa spółki, na znakomite wyniki miało wpływ m.in. “osiągnięcie docelowej struktury organizacyjnej i co za tym idzie kontrolowanych kosztów funkcjonowania”.

– Wierzymy, że produkowana przez Newag S.A. kolejna generacja elektrycznych pojazdów pasażerskich z rodziny Impuls pozwoli na kontynuację dalszych planów rozwoju spółki, a lokomotywy elektryczne to produkt dzięki któremu utrzymamy pozycję lidera w tym segmencie rynku i stworzymy solidny fundament pod stabilną przyszłość Grupy Newag – dodał Zbigniew Konieczek.

Newag S.A. jest producentem elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pojazdów metra i tramwajów. Od grudnia 2013 roku spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównym udziałowcem Newag S.A. jest Zbigniew Jakubas (ma obecnie 44,25 % akcji), Nationale-Nederlanden OFE (8,99%), OFE Aviva Santander (7,99 %), MetLife OFE (7,42 %) oraz OFE PZU Złota Jesień (7,27 %).

W marcu br. główny akcjonariusz Newag-u, Zbigniew Jakubas w rozmowie z PAP Biznes powiedział, iż chciałby, aby w perspektywie 6 lat spółka doszła do efektywności światowych producentów i podwoiła sprzedaż do około 2 mld zł rocznie. Dodał, że w ciągu dwóch lat producent taboru szynowego elektrycznych i spalinowych lokomotyw i pojazdów pasażerskich, tramwajów oraz pojazdów dla metra skoncentruje się na rozwoju organicznym.

Newag poinformował na początku marca o planach przeznaczenia od 80,4 mln zł do 104,5 mln zł na modernizację zakładu w Nowym Sączu w latach 2019-2021. Spółka chce kupić nieruchomość z halą produkcyjną oraz rozbudowywać i modernizować istniejące budynki i linie produkcyjne, a także zakupić maszyny. Newag zainwestuje co najmniej 80 mln zł w rozbudowę zakładu w Nowym Sączu

(JO), źródło: Newag S.A., PAP Biznes

Reklama