Strona główna Wiadomości

Sądecki poseł Wiesław Janczyk nie jest już wiceministrem

Wiesław Janczyk odwołany z funkcji podsekretarza stanu
Wiesław Janczyk. Fot. JO / Twój Sącz

20 marca 2018 r. Prezes Rady Ministrów odwołał Wiesława Janczyka ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – poinformował resort w komunikacie. Sądecki poseł Prawa i Sprawiedliwości pełnił funkcję wiceministra w MF od końca 2016 roku, po powołaniu przez ówczesną premier Beatę Szydło.

W Ministerstwie Finansów Janczyk odpowiadał m.in. za Odpowiadał m.in. za kwestie akcyzy, podatków lokalnych, sektorowych i od gier, a także związane z rachunkowością i rewizją finansową.

– Bardzo dziękuję Panu Ministrowi za jego zaangażowanie i wsparcie, szczególnie w odniesieniu do kwestii ucywilizowania rynku hazardowego w naszym kraju. Przeprowadzona pod kierunkiem Pana Ministra nowelizacja ustawy hazardowej naprawiła wiele błędów, które były istotnym zagrożeniem zarówno dla bezpieczeństwa graczy jak i rozwoju legalnego rynku – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisje 17 wiceministrów, w środę kolejnych 4, w tym Janczyka. Wcześniej szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej.

Wiesław Janczyk związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. Był radnym gminnym i powiatowym, po raz pierwszy do Sejmu trafił z listy PiS w 2007 roku, potem w 2011 roku. Po raz trzeci został posłem po ubiegłorocznych wyborach – w nowosądeckim okręgu nr 14 uzyskał 16 349 głosów (czwarty wynik wśród kandydatów PiS i piąty w okręgu (na 10 mandatów). W Sejmie VIII kadencji jest m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Finansów Publicznych. Jest pełnomocnikiem okręgowym PiS w okręgu nowosądeckim.

(JO), źródło: Ministerstwo Finansów, PAP
Reklama