Strona główna Wczoraj i dziś

Sądeckie knajpy w czasach PRL (odcinek 5)

Reklama
sądeckie knajpy w PRL
Kawiarnia Ratuszowa. Prawdopodobnie lata 70. XX w. Fot. J. Pasaj / PTTK – Zakład Wytwórczy w Jaśle

Czy gdybyście otrzymali taką pocztówkę rzucilibyście wszystko i przyjechali do takiego miejsca? Śmiemy wątpić, ale właśnie dzięki tej widokówce możemy przypomnieć choć w niewielkim fragmencie wnętrze kawiarni Ratuszowa.

Było to miejsce gwarne, choć trudno to sobie wyobrazić patrząc na fotografię bez śladów życia. Oprócz obszernej sali na parterze (część z barem była na podwyższeniu, na które wchodziło się po widocznych na zdjęciu schodkach), Ratuszowa miała też stylową piwnicę. Wszędzie były regionalno-góralskie meble, tak jak zresztą w pozostałych sądeckich knajpach lat 70. i 80 (zdjęcie z sali w piwnicy i więcej wnętrz w jednym z poprzednich odcinków). PRL-owski klimat podkreśla tabliczka skryta nieco za kwiatkiem i częściowo nieczytelna mówiąca, że personel placówki gastronomicznej „realizuje uchwały” pewnikiem jakiegoś zjazdu lub plenum dotyczące „obsługi i jakości”.

Ratuszowa działała co najmniej do końca lat 80. (a być może jeszcze na początku lat 90.) przy Rynku. Encyklopedia Sądecka podaje, że pod numerem 5, ale źródło z tamtych czasów (Informator Turystyczny Województwa Nowosądeckiego z 1982 roku) podaje adres Rynek 4 i to jest raczej właściwa lokalizacja. Dzięki Informatorowi dowiemy się również, że Ratuszowa to była kawiarnia kategorii I i miała 127 miejsc konsumpcyjnych. Jeśli wierzyć temu wydawnictwu, była to druga – po Stylowej (177 miejsc) – knajpa z największą ilością miejsc w mieście. Nieco mniejszą ilością miejsc dysponowały restauracja w hotelu Orbis-Beskid (110) i restauracja Imperial (100 plus 24  w w ogródku w sezonie letnim). Jeśli jednak doliczymy drugą część Imperialu, kawiarnianą, to dojdzie jeszcze 60 miejsc (i kolejne 36 w sezonie) i wówczas to słynna knajpa przy Jagiellońskiej 14 będzie największym przybytkiem gastronomicznym Nowego Sącza w tamtych czasach…

sądeckie knajpy gastronomia Argasińscy
Fot. Wytwórnia Lodów Argasińscy

I jeszcze dwie fotografie znalezione w sieci. Widoczna powyżej pochodzi ze strony Wytwórni Lodów Argasińscy i została zrobiona prawdopodobnie w latach 70. Tak wówczas wyglądało podwórko najpopularniejszej lodziarni w mieście, założonej w 1937 roku pod nazwą Wyrób i Sprzedaż Lodów – Lwowianka. Zdaje się, że jeszcze nie było wówczas wejścia od ulicy Kościuszki i po lody wchodziło się – a wcześniej stało – od strony podwórka przez widoczne na fotografii drzwi.

Natomiast zdjęcie poniżej (ze strony nowosądeckiego Społem) wykonano w latach 60. Wtedy zaczął działać na dworcu PKS (uruchomionym w 1959 roku) Bar Turystyczny. Mieścił się na parterze budynku Społem, z adresem Staszica 7 (ten fragment ulicy był wówczas na odcinku al. Wolności – Długosza normalnie przejezdny). Bar był oblegany nie tylko przez turystów i przyjezdnych i działał na dworcu kilkadziesiąt lat. Nie mamy pewności, ale zdaje się że przez pewien czas funkcjonował też pod nazwą Turysta, a już w latach dwutysięcznych zmienił nazwę na Stek a na koniec Katrina. Gastronomiczna historia tego miejsca niestety zakończyła się w 2012 roku, kiedy właściciel wypowiedział umowę dzierżawcy lokalu…

(jm)

tu znajdziesz poprzedni odcinek cyklu

sądeckie knajpy w czasach PRL
Fot. PSS Społem w Nowym Sączu
Reklama