Strona główna Wczoraj i dziś

Sądeckie knajpy w czasach PRL (odcinek 4)

Reklama

Nowy Sącz w 1960 roku – 35-tysięczne miasto powiatowe z kilkunastoma knajpami różnej kategorii, zarządzanymi przej jedną instytucję: Nowosądeckie Zakłady Gastronomiczne. Oto reklama NZG z Informatora Ziemi Sądeckiej, wydanego właśnie w 1960 roku przez PTTK Oddział Beskid w Nowym Sączu. Niestety, żadna z poniższych knajp nie przetrwała do dziś. Dopiero kilka lat po ukazaniu się tego wydawnictwa otwarte zostaną obecnie najstarsze lokale w mieście – Coctail bar na rogu Lwowskiej i Sobieskiego oraz Panorama przy Romanowskiego.

knajpy Nowego Sącza lat 60 XX wKrótko o losach poszczególnych lokali. Kilka lat temu Imperial stracił miano najstarszej knajpy w mieście – pod adresem Jagiellońska 14 działał od XIX wieku. Na początku lat 90. zlikwidowano kawiarnię Imperial, do której wchodziło się „w lewo” z korytarza. Część restauracyjna była parę razy przerabiana ale i ona nie przetrwała do dziś – zamknięto ją w 2012. Od wielu miesięcy mówi się o ponownym uruchomieniu restauracji pod tradycyjną nazwą, ale na razie na zapowiedziach się skończyło.

Restauracja Obywatelska oraz bar Mały działały w kamienicy Jagiellońska 6 (dziś znajduje się tam m.in. sklep Rossman). Po Obywatelskiej lokal nosił nazwę Stylowa.

Restauracja kategorii II Podhalanka przy Rynek 28 to dla nas spore zaskoczenie. Ta nazwa nie utrwaliła się specjalnie w pamięci mieszkańców miasta, choć lokal mieścił się w miejscu z przedwojennymi tradycjami gastronomicznymi. Za to po Podhalance, jak udało się nam ustalić, działały tu, w kolejności: Ratuszowa, Staromiejska, Staropolska oraz Bona.

Nowy Sącz Twój Sącz
Fotografia z początku lat 60. XX w. Na pierwszym planie kamienica Rynek 28. Za autobusem wejście do – jak wynika z naszego tekstu – restauracji Podhalanka. Fot. H. Hermanowicz / Biuro Wydawnicze Ruch

Stosunkowo długo – bo aż do lat 90. – działała pod tym samym adresem (Lwowska 25, na rogu Kochanowskiego) i tą samą nazwą – restauracja Ludowa. Dziś mieści się tam m.in. bank.

Niestety niewiele wiemy o dalszych (po 1960 r.) losach dwóch innych restauracji: Przystań (Jagiellońska 20) oraz Zdrowie (Długosza 39). Może ktoś z Czytelników nam przypomni?

Szyld baru Piwa Okocimskie (Rynek 31) można zobaczyć na pocztówkach miasta z lat. 60. Później w tym miejscu działał bar Oaza.

Targowy przy Sobieskiego 22 było podobno niezwykłą speluną. Tu przepijali pieniądze zarobione na rynku maślanym okoliczni handlarze i producenci rolni. Gwarno było szczególnie we wtorki i piątki. W późniejszych latach miejsce znane było jako Bar Na schodkach. Zniknęło z sądeckiego pejzażu gastronomicznego gdzieś w latach 90. Od wielu lat działa tu znany zakład fotograficzny.

Mało wykwintnym lokalem był również bar Krynicki przy Nawojowskiej 36. Tu spotykali się po pracy (albo i przed) m.in. pracownicy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Bar zakończył swój żywot kilkanaście lat temu, podobnie jak Pod Koleją, zwany także „tunelem” – mekka miejscowych oraz przyjezdnych (tuż obok dworca PKP) piwoszy. Swoją drogą nie wiadomo dlaczego na widocznej na zdjęciu reklamie Pod Koleją ma adres Al. Wolności 88 skoro mieścił się przy Batorego 88…

Zostały nam jeszcze dwa ostatnie, dość podrzędne lokale (kat. III). Grodzki na rogu Grodzkiej i Sienkiewicza, działał długo, bodaj do początku lat 90. Potem urządzano w nim inne knajpy, min. pizzerię, ale dziś, jak większość lokali w jego sąsiedztwie, stoi pusty. Krakowianka przy Krakowskiej 12 funkcjonowała prawdopodobnie w budynku znajdującym się na zakręcie Krakowskiej po zjeździe z mostu heleńskiego (tym samym, o którym od wielu lat mówi się, że należałoby go zburzyć aby usprawnić ruch samochodowy) i była bodaj jedyną wówczas knajpą po lewej stronie Dunajca.

Zachęcamy do przesyłania wspomnień o sądeckiej gastronomii, zdjęć, dokumentów, komentowania pod tekstami. Poniżej nasze wcześniejsze teksty związane z tym tematem.

(jm)

Sądeckie knajpy w czasach PRL [odcinek 1] [odcinek 2] [odcinek 3]

Lokale przy Rynku 28 (m.in. Staropolska)

Restauracja Panorama

Piwiarnia Akwarium na Wałowej

Koktajl bar Lwowska 4

 

 

 

Reklama