Strona główna Wczoraj i dziś

Sądeckie knajpy w czasach PRL (odcinek 9)

restauracja "Panorama" menu 1975

Ciekawostka z aukcji serwisu Allegro – jadłospis Restauracji Panorama (ul. Romanowskiego 6) z 23 lipca 1975 roku (cena kup teraz – 40 zł plus wysyłka). Dzięki temu możemy przypomnieć dokładne menu wraz z cenami.

Jak wynika z jadłospisu (z nagłówkiem wspólnym dla Nowosądeckich Zakładów Gastronomicznych jako oddziału Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Gastronomicznego w Krakowie) Panorama to lokal kat. I. czynny codziennie od godz. 10 do 24. Obiady są wydawane między godz. 12 a 23.30.

Specjalnością zakładu są: śledź w śmietanie (13 zł), pierogi z mięsem w rosole z drobiu (14 zł) oraz kurcze pieczone z ziemniakami i mizerią za 56 zł.

restauracja "Panorama"
Restauracja „Panorama” w latach 70. Fot. T. Hermańczyk / Ruch

W menu zaznaczono, że lokal „bije” się w konkursie o „Srebrną patelnię” tygodnika „Światowid”. Potrawami konkursowymi są polewka podegrodzka (8 zł), filet z morszczuka w sosie pieczarkowym z ziemniakami i surówką (29 zł), kurczę po miejsku z ziemniakami i surówką z pomidorów (66 zł) oraz tort Panorama za 14 zł.

Wśród „zakąsek garmażeryjnych” są m.in. nieśmiertelne pozycje PRL-owskich jadłospisów: jajko na sałatce, sałatka jarzynowa, jajko w auszpiku oraz śledzie – w oleju, śmietanie, po węgiersku, po japońsku.

Ciekawostką jest pozycja „konserwy rybne” – oferowana jest w niej puszka szprotek lub puszka sardynek. Wśród dań barowych na gorąco mamy m.in. bigos (za 15 zł) i kurcze pieczone (44 zł).

Dla przypomnienia: jakie mniej więcej były ceny w 1975 roku? Zarobki kształtowały się średnio w okolicach 4 tysięcy złotych. Bochenek chleba kosztował 2 zł, kilo cukru 10,50 zł, kilo żółtego sera 50 zł a półlitrowa butelka wódki 82 zł. Gazeta codzienna była za 1 zł, a bilet do kina za 8 zł.

Sprzedawca kartki z jadłospisem nie zamieścił wyglądu jego drugiej strony. Można jednak przeczytać prześwitujący napis z rewersu menu z formułką; „Konsument zamawiający danie główne ma prawo wyboru dodatków uzupełniających według swego uznania względnie może z dodatków uzupełniających zrezygnować”. Jest także zapis, że „Konsument ma prawo otrzymać na każde żądanie książkę skarg i wniosków (bez obowiązku wyjaśnienia w jakim celu książkę żąda”.

Jak już jesteśmy przy cenach i jadłospisach, rzućcie okiem na bezcenny – przynajmniej dla naszej rubryki – fragment tekstu Mieczysława Kiety „Tak może być wszędzie czyli Nowy Sącz” zamieszczonego wiosną 1961 roku w tygodniku „Przekrój”:

W 1961 roku średnia miesięczna pensja w Polsce wynosiła 1625 złotych.

(JO)

O knajpach z okresu PRL w Nowym Sączu pisaliśmy m.in. tutaj:

[Orbis, Panorama, Bar Węgierski] [Jagiellonka, Rumcajs, Ratuszowa] [Imperial, Zajazd Sądecki] [knajpy w roku 1960] [Kawiarnia Ratuszowa, Argasińscy, Bar Turystyczny] [Panorama] [Koktajl Bar przy Lwowskiej] [Staropolska] [Akwarium na Wałowej] [saturator na Rynku, Imperial]

Reklama