Sądeckie pogotowie szykuje się do 70. urodzin. Poszukuje zdjęć

.
sądeckie pogotowie lata 60
Podwórko pogotowia przy ul. Długosza. 1969 rok.

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe (pod tą nazwą od 2000 roku) szykuje się do obchodów 70-lecia działalności. Jednym z elementów zaplanowanych na październik br. uroczystości z okazji jubileuszu ma być wydawnictwo albumowe poświęcone historii naszego pogotowia. Dlatego organizatorzy apelują o udostępnienie pamiątek, głównie zdjęć, dokumentujących działalność ratowników.

Osoby, które posiadają fotografie z przeszłości sądeckiego pogotowia, proszone są o kontakt pod numerami telefonów: 698 944 193 (Maciej Ziemba) lub 505 014 334 (Ryszard Ligiera).

sądeckie pogotowie karetka 1965
Karetka pod nowosądeckim szpitalem przy ul. Młyńskiej. 1965 rok.

Za początki pogotowia w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie uznaje się 1947 rok, kiedy dzięki Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi pojawiła się w mieście pierwsza karetka. Przez lata pogotowie zmieniało siedziby – funkcjonowało przy ul. Lwowskiej, Piotra Skargi, Długosza i Waryńskiego, obecnie przy ul. Śniadeckich. Różne były też formy organizacyjne i struktury. Np. sporo czasu za pojazdy odpowiadała powiązana, ale będąca odrębną jednostką Kolumna Transportu Sanitarnego.

Przy karetce na podwórzu pogotowia przy ul. Długosza. Data nieustalona.

1 kwietnia 2000 roku powstał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ze stacją główną w Nowym Sączu i filią w Krynicy.

Karetka Fiat, prawdopodobnie lata 80.

Organem założycielskim dla Sadeckiego Pogotowia Ratunkowego od niemal 20 lat jest Powiat Nowosądecki. Działania ratownicze prowadzone są na terenie miasta i powiatu, a pogotowie dysponuje podstacjami w Grybowie, Jasiennej, Łącku, Łososinie Dolnej, Krynicy, Nawojowej, Piwnicznej, Rytrze i Starym Sączu.

Główne uroczystości z okazji 70-lecia sądeckiego pogotowia mają odbyć się 13 października 2017 roku – w Dzień Ratownictwa Medycznego.

(iw), zdjęcia z archiwum Sądeckiego Pogotowia ratunkowego oraz zbiorów prywatnych
 • RM

  „Działania ratownicze prowadzone są na terenie miasta i powiatu, a pogotowie dysponuje filią w Krynicy oraz podstacjami w Grybowie, Łącku, Łososinie Dolnej i Piwnicznej.”.
  .
  .
  .
  Po pierwsze Krynica to nie jest filia tylko podstacja tylko z trzema zespołami.
  Po drugie podstacji jest dziewięć: Stary Sącz, Łącko, Piwniczna, Rytro, Nawojowa, Grybów, Jasienna, Łososina Dolna i Krynica