Strona główna Wiadomości

Sądeckie Wodociągi: Od września mieszkańcy Nowego Sącza za wodę i ścieki zapłacą bez dopłaty czyli 16,53 zł

Prezes Zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi Tadeusz Frączek (po prawej) i wiceprezes Sławomir Rajski. Fot. JO / Twój Sącz

750 złotych więcej niż do tej pory zapłaci w skali roku 4-osobowa rodzina z Nowego Sącza za wodę i odprowadzenie ścieków – wynika z wyliczeń przedstawionych w środę przez spółkę Sądeckie Wodociągi. Od września nie będzie już miejskiej dopłaty do taryf dla indywidualnych odbiorców w związku z tym zapłacimy pełną cenę – 16,53 zł za metr sześcienny wody i ścieków.

– Uczciwość i odwaga cywilna nakazywałyby powiedzieć mieszkańcom wprost, że wespół z grupą radnych Prezydent Miasta faktycznie zdecydował o podwyżce od września 2019 roku kosztów ponoszonych przez mieszkańców Nowego Sącza w związku z dostawami wody i odbiorem ścieków. Dokładnie takie są konsekwencje przyjęcia przez większość radnych uchwały podjętej z inicjatywy Prezydenta Ludomira Handzla, polegającej na odebraniu mieszkańcom dopłaty do ceny wody i ścieków, którą na wniosek Prezydenta Nowego Sącza przyznano im za pośrednictwem Sądeckich Wodociągów – czytamy w stanowisku Zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi, przedstawionym w środę przez jej prezesa Tadeusza Frączka.

Pełna treść oświadczenia:

dopłaty do wody Nowy Sącz

Przypomnijmy, że na początku sierpnia Rada Miasta Nowego Sącza zgodziła się na wnioskowane przez prezydenta przesunięcie 3 mln zł subsydiów ze spółki Sądeckie Wodociągi do znajdującej się w złej sytuacji finansowej komunalnej spółki NOVA.

Rada Miasta godzi się na ratowanie spółki NOVA kosztem dopłat do taryf Sądeckich Wodociągów

Obecny na sesji Rady Miasta prezes Sądeckich Wodociągów przestrzegał, że decyzja spowoduje wzrost opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców miasta. Prezydent w związku z tym wystąpił do niego z pismem, w którym dowodził, że „nie istnieją jakiekolwiek przesłanki prawne i faktyczne do zwiększenia przez Zarząd Spółki wysokości opłat pobieranych od mieszkańców miasta w roku 2019” a podjęcie takich działań „zostanie poczytane przez władze Miasta Nowego Sącza jako działanie na szkodę Miasta i jego mieszkańców”.

Pismo prezydenta do Sądeckich Wodociągów:

Sądeckie Wodociągi nie zmieniły stanowiska i w środę przedstawiły wyliczenia wskazujące, że w skali roku przeciętna, 4-osobowa rodzina z Nowego Sącza (zmiana nie dotyczy mieszkańców ościennych gmin, których rachunki mają dopłaty ze strony samorządu) za wodę i ścieki zapłaci w skali roku 754,56 zł.

Aktualnie metr sześcienny wody w Nowym Sączu według taryfy Sadeckich Wodociągów kosztuje 7,84 zł brutto. Dopłata Miasta wynosiła 2,19 zł i mieszkańcy płacili 5,65 zł. Metr sześcienny odprowadzanych ścieków to 8,69 zł (odbiorcy indywidualni płacili do tej pory 5,64 zł a dopłata wynosi 3,05 zł). Zatem od września łączna cena do zapłaty wyniesie 16,53 zł za m. sześć. (jeszcze obowiązująca cena z dopłatą to 11,29 zł).

Przypomnijmy, że dopłaty do taryf Sądeckich Wodociągów Rada Miasta Nowego Sącza po raz pierwszy uchwaliła pod koniec 2015 roku (z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016). Dopłaty były pokrywane z podatków, które do kasy miejskiej płacą Sądeckie Wodociągi – miasto niejako oddaje je z powrotem jako dopłatę, pozwalającą obniżyć cenę dla odbiorców indywidualnych. Dopłaty w ostatnich latach kosztowały budżet Nowego Sącza między 8 a 11 mln zł w skali roku.

(JO)