Strona główna Wiadomości

Sądeczanie wrzucili do puszek Orkiestry najwięcej w historii

26 Finał WOŚP Nowy Sącz
26 Finał WOŚP. Wolontariuszki w trakcie zbiórki do puszek. 14 stycznia 2018. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

„Siema sądeczanie! Jak zwykle pokazaliście swoją niezwykłą hojność, dobre serce i zaangażowanie! Wszyscy byliście niesamowici: zbierający i wpłacający! Uzbieraliśmy wspólnie ok. 104 000 zł” – podał nowosądecki sztab 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To najlepszy wynik zbiórki pieniędzy w historii wszystkich sądeckich finałów WOŚP.

W Nowym Sączu, podobnie jak w całym kraju a także wielu miastach na świecie, zbierano środki „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Na ulice naszego miasta wyszło około stu wolontariuszy. Na Rynku odbywały się pokazy, koncerty i występy artystyczne. Imprezy towarzyszące odbywały się również m.in. w Hali MOSiR przy ul. Nadbrzeżnej.

W ubiegłym roku do sądeckich puszek WOŚP trafiło ponad 90 tys. zł, co wówczas również było rekordową sumą. Wtedy też po raz pierwszy od lat Finał był organizowany przez grupę społeczników. Wcześniej imprezy związane z WOŚP przygotowywał m.in. Miejski Ośrodek Kultury, który wycofał się z ich organizacji dwa lata temu. – Miasto nie organizuje koncertu, towarzyszącego zwykle finałowi akcji, ponieważ koszty organizacji takiego wydarzenia byłyby bliskie sumie kwoty jaką w poprzednich latach udało się zebrać do puszek w Nowym Sączu. Zatem organizacja finałowego koncertu byłaby nieracjonalna – wyjaśniał tuż przed finałem w 2016 roku Krzysztof Witowski, rzecznik prasowy prezydenta Nowego Sącza.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbywa się tradycyjnie w druga niedzielę stycznia każdego roku. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, rozliczane następnie w około 1600 sztabach. Zbiórce towarzyszą m.in. wydarzenia artystyczne oraz happening „Światełko do Nieba”.

W poniedziałek Fundacja WOŚP poinformowała, że wstępny deklarowany wynik zbiórki w trakcie 26. Finału to ponad 81 mln zł (ostateczna zebrana kwota będzie znana w marcu). W ciągu poprzednich 25 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 825 mln PLN.

(JO)

Reklama