Strona główna Wiadomości

Sandecja z nowym-starym herbem i jako “Duma Krainy Lachów”

Reklama

herb Sandecji

Miejski Klub Sportowy Sandecja S.A. wprowadza nowy, wzorowany na historycznym, herb oraz slogan reklamowy “Duma Krainy Lachów”. Używany do niedawna herb, wprowadzony w 2004 roku, był powszechnie kontestowany przez kibiców.

– Prace nad prezentowanym emblematem trwały od lipca 2018 roku, a projekt nawiązuje do historycznego znaku KKS Sandecja, zbudowanego z tarczy przypominającej francuską średniowieczną, podzieloną na dwa pola – głowicę z nazwą „SANDECJA” oraz dolne pole wypełnione 4 pasami barwy białej i 3 czarnymi – poinformował Tomasz Michałowski, prezes MKS Sandecja S.A.

W zeszłym roku Stowarzyszenie Kibiców Sandecji zwróciło się do ówczesnych władz klubu o powrót do dawnego herbu, zastąpionego w 2004 roku innym, “udziwnionym” emblematem.

Kibice nie identyfikowali się z obowiązującym herbem i w swoich działaniach posługiwali się “starym”, sprzed 2004 roku. Smaczku sprawie dodała ujawniona w maju br. przez serwis weszło.com sprawa odkupienia praw do herbu przez tworzącą się spółkę akcyjną Sandecja od zarządzającego wcześniej klubem (i dotowanego przez miasto) Stowarzyszenia MKS Sandecja. Wysokość sumy zapisanej w wydatkach klubu jako “koszty nabycia znaku towarowego” nie została nigdy oficjalnie ujawniona.

Prezes Sandecji Tomasz Michałowski z nowym herbem. Fot. Adrian Maraś / MKS Sandecja S.A.

Ale według portalu spółka Sandecja zapłaciła prowadzącemu wcześniej klub Stowarzyszeniu MKS Sandecja za przejęcie herbu 400 tys. zł. Prezesem stowarzyszenia był Andrzej Danek, potem dyrektor MKS Sandecja S.A. Zarówno Danek, jak i ówczesny prezes Sandecji Grzegorz Haslik, odmówili wtedy serwisowi „Weszło!” odpowiedzi na pytania związane z wysokością kwoty zapłaconej za herb. Potem Danek wystosował oświadczenie, że wszystkie informacje i zarzuty podane przez weszło.com jako “całkowicie nieprawdziwe”. Danek żądał sprostowania i przeprosin; groził również skierowaniem sprawy na drogę sądową. Przez pół roku nie przekazał jednak żadnej informacji o krokach poczynionych w tym kierunku.

(JO)

Reklama