Strona główna Kultura i imprezy

Scena Poetycka Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego: „I taki los…” według „Kwiatów Polskich” Tuwima

W najbliższą niedzielę, 3 września br. o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej MOK w Nowym Sączu, przy Al. Wolności 23, Scena Poetycka Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego przedstawi po raz pierwszy spektakl pt. „I taki los…”, który na podstawie „Kwiatów Polskich”, poematu dygresyjnego Juliana Tuwima, opracowała i wyreżyserowała Monika Ślepiak.

W spektaklu występują: Dorota Kaczmarczyk, Magdalena Kurnyta, Iwona Znamirowska, Kamil Jakubowski, Janusz Michalik i Grzegorz Racoń.

Tego samego wieczoru, w drugiej części spotkania teatralnego odbędzie się uroczystość 50-lecia pracy artystycznej na deskach Teatru Robotniczego – Wojciecha Kaczora. Tym samym zainaugurowane zostaną obchody jubileuszu 95-lecia tej niezwykle zasłużonej dla kultury nie tylko regionalnej, amatorskiej sceny, działającej pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Teatr Robotniczy został założony przez nowosądeckich kolejarzy we wrześniu 1922 r. Na inaugurację działalności pokazano „Gęsi i gąski” M. Bałuckiego. Repertuar od początku był bardzo różnorodny: od spektakli plebejskich, po dramaty muzyczne, operetki i wodewile. Na początku lat 50-tych Teatr zaczął grać również przedstawienia dla dzieci.

W 1957 r. Teatr Robotniczy przyjął imię Bolesława Barbackiego – artysty malarza, reżysera, scenografa i aktora, współtwórcy przedwojennego Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu. Na swoje 50-lecie, w 1972 r., Teatr ponownie wystawił pierwszą premierę – „Gęsi i gąski”. Lata osiemdziesiąte przyniosły m. in. nowatorskie formalnie realizacje „Odejścia Głodomora” T. Różewicza i „Niemców” L. Kruczkowskiego. W 1992 r. na 700 – lecie Miasta Nowego Sącza w oparciu o aktorów i realizatorów Teatru Robotniczego przygotowano niepowtarzalne, plenerowe widowisko historyczne pt. „Noc św. Justa”. Rok później zagrano po raz setny w historii teatru „Zemstę” A. Fredry.

75 – lecie Teatru było inspiracją do zorganizowania po raz pierwszy Jesiennego Festiwalu Teatralnego i zapoczątkowania trwającej do dziś serii realizacji spektakli z udziałem zawodowych polskich reżyserów, aktorów, kompozytorów, czy scenografów, takich jak: Katarzyna Gaertner, Mikołaj Grabowski, Wojciech Głuch, Maciej i Tomasz Kujawscy, Bogusław Schaeffer, Marek Frąckowiak, Czesław Majewski, Tomasz Mędrzak, Ewa Gdowiok, czy Wojciech Stefaniak).

Tekst przygotował Janusz Michalik, Kierownik Działu Artystycznego, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu

I taki los...

Reklama