Strona główna Kultura i imprezy

„Scenariusz na Parę” – próba generalna

 off-Teatr Słowa „trzynastka"
Fot. Anna Pachowicz

W każdym teatrze przygotowującym przedstawienia odbywają się próby. Ta ostatnia lub te ostatnie są szczególne – to próby lub próba generalna.  Najczęściej są trzy ale zdarza się jedna. Ich szczególność polega na tym, że przedstawienie jest już prawie gotowe ale to jeszcze jest próba.

Słowo „prawie” sugeruje, że wszystko jest już ustalone, zamysł artystyczny zrealizowany ale…  Trzeba jeszcze wygładzić to co załamane, zakryć wystające łączenia a nade wszystko zobaczyć jak wygląda całość patrząc z koniecznego oddalenia. Bywa, że na taką próbę generalną zaprasza się jakąś grupę ludzi (zwykle niewielką), żeby  zobaczyć czy założone relacje między sceną a widownią mają miejsce i czy w tym zakresie nie da się czegoś poprawić. Mogą się więc zdarzyć pomyłki aktorskie lub inscenizacyjne, zatrzymanie i powtórzenie fragmentu sztuki bo to nie premiera ale próba generalna.

„Scenariusz na Parę” to tekst, który przygotował Jacek Mazanec wykorzystując niektóre motywy sztuki Bogusława Schaeffera pt. „Scenariusz dla trzech aktorów”. Jest to więc samodzielna, autonomiczna całość podparta znaczącym dla współczesnego polskiego teatru nazwiskiem.

Realizacji podjął się off-Teatr Słowa „trzynastka” (aktorzy: Kinga Dobosz, Marcin Sarota; światło: Piotr Kołodziej) a całość została przygotowana w gościnnych i urokliwych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu. Wszak literatura i teatr to bliźniacze siostry.

Jacek Mazanec

Reklama