Strona główna Wiadomości

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w formule zaprojektuj i wybuduj

Reklama
schronisko dla zwierząt Nowy Sącz
Wizualizacja wg projektu arch. Katarzyny Szymańskiej-Sokołowskiej. Fot. Arch Ivo / UMNS

Władze miasta oczekują, że do końca roku powstanie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę azylu w formule zaprojektuj i wybuduj.

Schronisko ma powstać przy wale przeciwpowodziowym Dunajca, w pobliżu ulicy Tłoki. Według opracowanego wcześniej programu funkcjonalno-użytkowego, obiekt będzie przeznaczony (maksymalnie) dla 70 psów i 15 kotów. Psy maja być przetrzymywane w zadaszonych boksach i ocieplanych budach (przystosowanych do różnej wielkości zwierząt) z zapewnieniem dostępu do wybiegów. Dla kotów przewidziano miejsca w wydzielonej części budynku obsługi schroniska.

Według założeń, w schronisku będzie pracować od 5 do 6 osób wspomaganych przez wolontariuszy. Obsługa weterynaryjna schroniska ma być zabezpieczona tylko na poziomie podstawowym – wszelkie skomplikowane badania czy zabiegi mają być zlecane na zewnątrz.

Oferty w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie schroniska można składać do 20 lipca br. O wyborze zdecyduje cena (60%), ocena merytoryczna koncepcji (20%), wydłużenie gwarancji i rękojmi oraz doświadczenie zespołu projektowego (po 10%).

Termin wykonania umowy wyznaczono w specyfikacji przetargu na 21 grudnia 2018.

Przypomnijmy, że budowa schroniska to efekt starań grupy miłośników zwierząt. W tej sprawie zorganizowano m.in. zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta miasta w sprawie budowy azylu dla psów w Nowym Sączu. Pod apelem podpisało się około 5,5 tysiąca osób i prezydent zaskoczony skalą poparcia pomysłu przez mieszkańców zadeklarował budowę.

Bezdomne psy z terenu naszego miasta trafiały wcześniej do Nowego Targu, a obecnie do schroniska w Krynicy-Zdroju, prowadzonego przez tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Firma ta po raz drugi wygrała (jako jedyna zainteresowana) ogłaszany cyklicznie przetarg na tę usługę.

Od lipca do końca 2018 roku schronisko prowadzone przez MPGK w Krynicy ma przyjmować i utrzymywać bezdomne psy z terenu Nowego Sącza (w miarę wolnych miejsc, jednak nie mniej niż 25 psów). Za tę usługę miasto zapłaci 40 tys. zł.

W budżecie Nowego Sącza na budowę schroniska zarezerwowano 1,3 mln zł.

(JO)