Strona główna Wiadomości

Senator Kogut w opałach [AKTUALIZACJE]

senator Stanisław Kogut
Senator Stanisław Kogut na jednej z konferencji prasowych. Fot. JO / Twój Sącz

We wtorek rano Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu razem z kilkoma innymi osobami Grzegorza K., syna senatora Stanisława Koguta, w związku w związku z własnym śledztwem w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych. Senator uważa, że to atak wymierzony w niego i prowadzoną przez niego Fundację Osób Niepełnosprawnych w Stróżach koło Nowego Sącza. Jednak serwis wpolityce.pl podaje, że prokuratura ma wkrótce zażądać uchylenia immunitetu senatora Koguta i może być on również zatrzymany w związku z domniemaniem przyjmowania korzyści majątkowych.

Delegatura CBA w Krakowie na podstawie zgromadzonych materiałów prowadzi śledztwo w sprawie podejmowania się w okresie listopad 2015/grudzień 2016 roku  pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego oraz udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne w związku z pełnieniem tych funkcji. Śledztwo CBA, w tych dwóch wątkach, dotyczy korzyści majątkowych w sumie na kwotę 1 170 000 zł – informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– Agenci CBA zatrzymali dziś na terenie woj. małopolskiego Grzegorza K. wiceprezesa zarządu fundacji,  w Krakowie Marcina F. prezesa zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe  i  biznesmena Grzegorza F.,  a w Warszawie członka zarządu developera Mikołaja M.  oraz biznesmena Przemysława K. założyciela, prezesa znaczącego inwestora na rynku nieruchomości, zarządzającego inwestycją międzynarodowych funduszy w firmę developerską – powiedział we wtorek Piotr Kaczorek z CBA.

Według nieoficjalnych informacji agenci przeszukali także dom senatora Stanisława Koguta (Prawo i Sprawiedliwość).

Kilka godzin po informacjach CBA serwis wPolityce.pl poinformował, że może także dojść w najbliższym czasie do zatrzymania samego senatora.

Tymczasem senator Kogut przedstawia zatrzymanie syna jako atak na niego samego oraz prowadzoną przez Koguta i jego rodzinę Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnych w Stróżach.

– To jest uderzenie we mnie, w senatora Koguta, nie kogo innego. Uderzenie w to, że tyle ludziom niepełnosprawnym się pomaga. Dla mnie to jest wstyd i hańba, nie będę tego komentował – stwierdził Stanisław Kogut w rozmowie z Polską Agencją Prasową. – Zleciłem, żeby wszystkie dokumenty przekazano, my mamy wszystko idealnie czyste – dodał senator PiS.

– Prawo jest prawem, trudno co robić. Ja jestem czysty jak łza i w syna też wierzę. Ja nie jestem przestępcą. To musiało być wszystko przygotowane. Wszystko wynika z walki politycznej. Jestem mocny to ktoś chce mnie zniszczyć – powiedział z kolei Stanisław Kogut serwisowi wPolityce.pl

AKTUALIZACJE

– Jak pójdzie wniosek to składam immunitet. Jestem człowiekiem honoru. Nawet nie wiem o co to chodzi. Ciągle idą ataki na mnie za pomoc tym ludziom najbiedniejszym. Nigdy od nikogo w życiu nie przyjąłem żadnej łapówki, tak mnie rodzice wychowali – mówił Kogut do dziennikarzy we wtorek po południu na sejmowym korytarzu.

Jak poinformowała TVN24, Prokuratura Krajowa skierowała wniosek o uchylenie immunitetu senatora Koguta.

Polska Agencja Prasowa potwierdziła, że Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.

Komunikat Prokuratury Krajowej:

Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z prowadzonym przez swoją Delegaturę w Krakowie śledztwem, które dotyczy podejmowania się pośrednictwa w załatwianiu spraw w zamian za korzyści majątkowe, przy powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych, samorządowych i innych, zatrzymało dziś rano pięć osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne.

Postępowanie prowadzone przez CBA dotyczy również udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne. Czynności operacyjne Biura w tej sprawie trwają blisko dwa lata. Skrupulatnie zebrany w tym czasie przez CBA obszerny materiał dowodowy m.in. w postaci podsłuchów i zeznań świadków zobligował prokuraturę do wszczęcia śledztwa w maju 2017 roku. Prokuratura wspólnie z CBA ustaliła, że materiał ten uzasadnia skierowanie do Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej – zgodnie z Ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz przepisów Kodeksu postępowania karnego – wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora RP Stanisława Koguta, którego nazwisko pojawia się w związku z korupcyjnym działaniem zatrzymanych rano osób.

W przypadku wyrażenia takiej zgody prokuratura zobowiązana przepisami Kodeksu postępowania karnego ogłosi senatorowi zarzuty popełnienia trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Korzyść majątkowa o wartości 1 milion złotych

Senator miał powoływać się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, u Prezydenta Miasta Krakowa i u Wojewody Małopolskiego i w okresie co najmniej od 17 sierpnia 2016 roku do stycznia 2017 roku pośredniczyć w załatwianiu sprawy administracyjnej. Miał on wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. W zamian za to senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych. Połowa tych pieniędzy została przyjęta w formie  darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu.

Spółka miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych

Drugi zarzut dotyczy przyjęcia przez senatora korzyści majątkowej o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych. Pieniądze miały zostać wręczone w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP  a innym podmiotem gospodarczym. Na mocy tej umowy krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie.

Łapówka w zamian za pomoc skazanemu

Senator miał się także podjąć pośrednictwa przy załatwianiu sprawy penitencjarnej skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Powołując się na wpływy w Areszcie Śledczym w Krakowie, senator miał pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych w postaci wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Komisja penitencjarna Aresztu Śledczego w Krakowie 28 kwietnia 2016 roku faktycznie podjęła decyzję o skierowaniu skazanego do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego.

We wtorek pod wieczór Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości, poinformowała o zawieszeniu senatora Stanisława Koguta w prawach członka PiS.

Bieżące informacje na temat tej sprawy znajdziecie na Twitterze na naszym profilu @twojsacz_pl


Zatrzymany przez CBA syn senatora Grzegorz to były piłkarz oraz menedżer klubu Kolejarz Stróże. Siedem lat temu został skazany na 1,5 roku więzienia – w zawieszeniu – za ustawianie meczów piłkarskich III-ligowego wówczas (w sezonie 2005/2006) Kolejarza.

Grzegorz K. jest także od lat wiceprezesem Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym (drugim wiceprezesem jest jego siostra) a prezesem Stanisław Kogut. Wśród wspierających Fundację znajdują się m.in. Małopolskie Dworce Autobusowe, Echo Investment oraz Griffin Real Estate – przedstawiciele tych firm także zostali zatrzymani przez CBA w tym samym dniu co Grzegorz K. Nie wiadomo na razie, czy ma to związek również z działalnością Fundacji – jako powód zatrzymania wymienia się nieoficjalnie sprawy związane z zakupem byłego hotelu Cracovia w Krakowie i uzyskaniem zgody na jego ewentualne wyburzenie, aby powstały w jego miejscu biura i galeria handlowa.

Stanisław Kogut jest senatorem Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nowosądeckiego już czwartą kadencję. Za każdym razem w wyborach uzyskuje jeden z najlepszych wyników w kraju – w ostatnich głos na niego oddało prawie 112 tysięcy osób.

Do ubiegłego roku był jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych polityków PiS, pełniąc funkcję m.in. szefa okręgowych struktur partii. Jednak w październiku 2016 niespodziewanie, kilka tygodni przed lokalnymi wyborami w PiS, został odwołany z funkcji pełnomocnika okręgowego przez Jarosława Kaczyńskiego.

Jedynym kandydatem wskazanym przez Kaczyńskiego na szefa okręgowych struktur partii był wówczas Wiesław Janczyk, poseł i wiceminister finansów. Mimo to w głosowaniu delegatów Janczyk nie uzyskał wymaganej wewnętrznymi regulacjami partii ponad połowy głosów delegatów. Ten zaskakująco słaby wynik z uchodzącej za jednomyślną partii przypisywano wtedy Stanisławowi Kogutowi i jego ludziom z terenu. Dodatkowo gdy podczas zjazdu senator w przemówieniu zaatakował m.in. prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka (miejski PiS, zaprzyjaźniony z Janczykiem) oraz swojego wieloletniego pomocnika Leszka Langera (szefa miejskich struktur), konflikt na linii Janczyk – Kogut był nieunikniony.

Ciosem w Koguta było też powtórne przyjęcie do PiS posła Arkadiusza Mularczyka, którego senator ze Stróż uważał za zdrajcę (Mularczyk, od 2005 roku poseł PiS, w 2011 roku był wśród zwolenników Zbigniewa Ziobry, którzy powołali w Sejmie nowy klub parlamentarny Solidarna Polska. Mularczyk został jego przewodniczącym, za co wyrzucono go z Prawa i Sprawiedliwości).

Te konflikty doprowadziły w końcu (w maju br.) do wyprowadzenia biura PiS z ulicy Pijarskiej w Nowym Sączu – wieloletniej „kolebki” miejscowej prawicy ale także siedziby biura senatorskiego Stanisława Koguta. Od tego mniej więcej czasu lokalni działacze PiS coraz głośniej mówili, że senator Kogut nie ma szans na ponowny start w wyborach jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

(JO)

Reklama