Strona główna Wiadomości

Sesja Rady Miasta: Przewodnicząca odwołana głosami swojego klubu. Leśniak Honorowym Obywatelem

Wtorkowa sesja Rady Miasta Nowego Sącza. Fot. Sylwester Adamczyk

11 radnych zagłosowało we wtorek za odwołaniem Bożeny Jawor (PiS) z funkcji przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza na skutek czego straciła swoją funkcję. Stało się to na wniosek siedmiu radnych PO, ale z rozkładu głosów (8 przeciw, 2 wstrzymujące się) wynika, że przeciw koleżance była część 15-osobowego koalicyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości i Dla Miasta. Chwilę wcześniej mimo protestów działaczy prawicowych, radni PiS poparli uchwałę o przyznaniu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza śp. Jerzemu Leśniakowi.

Wniosek w sprawie przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza Jerzemu Leśniakowi podpisali przedstawiciele kilkudziesięciu stowarzyszeń i organizacji oraz osoby prywatne. Poparł go także prezydent Ryszard Nowak (PiS)  (tutaj więcej o tym).

Natomiast na wtorkowej sesji Rady Miasta grupka mieszkańców protestowała przeciw nadaniu tytułu Leśniakowi. Przypomniano też apel do radnych o odebranie tytułu honorowego obywatela osobom, które w okresie PRL „działały na szkodę Polski i Narodu Polskiego” (poniżej pełna treść pisma):

Głos zabrał również jeden z sygnatariuszy apelu, Andrzej Szkaradek. Przypomniał niechlubne teksty Jerzego Leśniaka z lat 80., kiedy był dziennikarzem lokalnego tygodnika „Dunajec”, organu PZPR. – Zamówcie mszę św. w intencji Jerzego Leśniaka a nie honorujcie go honorowym obywatelstwem. Apeluję do radnych PiS – ratujcie honor PiS na tym terenie – mówił m.in. działacz „Solidarności” i były parlamentarzysta Szkaradek.

– Proszę sobie nie wycierać gęby PiSem, bo ja ten PiS zakładałem. Mogę się nie zgadzać z wieloma i mogę ponieść tego konsekwencje. I mam gdzieś wasze donosy do prezesa – kontratakował prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Całość wystąpień Szkaradka i Nowaka oraz radnych transmitowaliśmy na żywo na naszym Twitterze:

 

Uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza śp. Jerzemu Leśniakowi przyjęto 14 głosami za przy 3 przeciw i 4 wstrzymujących się.

Emocje na wtorkowej sesji wzbudził także projekt uchwały w sprawie odwołania przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza Bożeny Jawor, złożony przez siedmiu opozycyjnych radnych Platformy Obywatelskiej. Poniżej uzasadnienie:

Bożena Jawor odwołana

W trakcie dyskusji oprócz zarzutów naruszania przez przewodniczącą statutu miasta, powróciła sprawa pojawienia się kilka miesięcy temu w ujawnionym przez IPN zbiorze zastrzeżonym nazwiska Bożeny Jawor jako tzw. kontaktu operacyjnego Służby Bezpieczeństwa na początku lat 80.

Bożena Jawor długo odpierała zarzuty dotyczące uchybień proceduralnych w prowadzeniu sesji RM. Zaprzeczyła także jakiejkolwiek współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa SB. – Zostało na mnie wylane wiele wiader brudnej wody – mówiła przewodnicząca. Jej całe wystąpienie transmitowaliśmy na Twitterze i jest dostępne na naszym profilu @twojsacz_pl:

Prezydent Nowak, który ręczył za uczciwość Bożeny Jawor zarzucił jednocześnie działaczom prawicowym „skłócanie środowiska” i „mieszanie ludziom w głowach”. – Mnie obarczacie winą, że to Platforma złożyła wniosek o odwołanie Bożeny Jawor? – pytał Ryszard Nowak sugerując, że przewodnicząca jest ofiarą rozgrywek wewnętrznych wśród regionalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Ku zaskoczeniu samych inicjatorów odwołania przewodniczącej, za wnioskiem opowiedziało się (w tajnym głosowaniu) 11 radnych (na 21 głosujących). Przypomnijmy, że opozycyjnych radnych klubu Platformy Obywatelskiej jest tylko 7. Poza jednym niezrzeszonym byłym posłem Kazimierzem Sasem władzę w mieście sprawuje koalicyjny klub Prawa i Sprawiedliwości i Dla Miasta, liczący 15 osób. Przeciw odwołaniu Bożeny Jawor było 8 radnych a 2 wstrzymało się od głosu.

W mediach społecznościowych pojawiło się sporo komentarzy, odnoszących się do obu uchwał. „Wstyd, wstyd, wstyd!!!” – napisał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Duda.

Natomiast Krzysztof Kotowicz, szef sądeckich struktur NSZZ „Solidarność” podsumował:

(JO)

Reklama