Strona główna Wiadomości

SIM za ćwierć miliona złotych wydzierżawi parkometry. Te, co stoją już od pięciu lat i przyjmują tylko monety

parkometry Nowy Sącz
Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Sądecka Infrastruktura Miejska rozstrzygnęła przetarg na dostawę parkomatów do Strefy Płatnego Parkowania w Nowym Sączu. Zgonie z przewidywaniami wybrano ofertę firmy „Stemax”, której urządzenia stoją w mieście już piąty rok.

Udział w 2013 roku w przetargu na „zorganizowanie i zarządzanie Strefą Płatnego Parkowania na terenie miasta Nowego Sącza” okazał się dla firmy „Stemax” doskonałą inwestycją. Zwyciężyła w nim wówczas, kalkulując cenę dostarczenia nowych parkometrów na trzyletni okres umowy. Potem ze Stemaksem przedłużono umowę. „Wyjątkowo” na rok, bowiem powołana pod koniec 2015 roku Sądecka Infrastruktura Miejska nie zdążyła się zorganizować. Potem z kolei doszło do unieważnienia następnego przetargu i parkometry Stemaksu pozostały na ulicach kolejny, piąty już rok (z umową do końca 2017).

Okazuje się, że dalej będziemy używać tych samych urządzeń Stemaksu – należąca w całości do Miasta spółka SIM wybrała właśnie ofertę tej firmy, na okres styczeń 2018 – czerwiec 2020. W przetargu „Dostawa parkomatów i urządzeń kontrolerskich do Strefy Płatnego Parkowania w Nowym Sączu” Stemax za swoje praktycznie zamortyzowane już parkometry mógł zaoferować najniższą cenę – 246 000 zł brutto za dzierżawę i 1 zł za wykup.  Tylko „Stemax” zmieścił się także w kwocie, jaką SIM przeznaczył na sfinansowanie tego zamówienia (300 tys. zł). Najdroższa oferta w tym postępowaniu wynosiła łącznie 879 tys. zł.

W konsekwencji przetargu formą zapłaty w parkomacie będą nadal wyłącznie monety. Przygotowująca przetarg Sądecka Infrastruktura Miejska nie chciała ułatwić życia kierowcom i nie wymagała, aby urządzenia były przystosowane np. do płacenia powszechnymi kartami zbliżeniowymi (szerzej pisaliśmy o tym w tekście Przez kolejne lata za parkowanie wciąż będziemy płacić wyłącznie monetami).

Przypomnijmy, że prezes SIM twierdził, że jakakolwiek zmiana funkcjonalności parkomatów, w tym ta polegająca na wprowadzeniu możliwości dokonywała opłat za pomocą kart płatnych metodą zbliżeniową, wymaga dokonania zmiany stosownej uchwały Rady Miasta Nowego Sącza. Według nas jest to twierdzenie nieprawdziwe, czemu akurat nie zaprzeczył w przysłanym do redakcji sprostowaniu.

Sądecka Infrastruktura Miejska której prezesem jest były sekretarz miasta, zajmuje się zarządzaniem strefą płatnego parkowania, prowadzeniem parkingów (na płycie Rynku, pod Panoramą, oraz miejskich placach przy ul. Grybowskiej, Matejki i Długosza), pobieraniem opłat targowych i doglądaniem szaletu miejskiego. Zarządza też niektórymi miejskimi lokalami oraz wykonuje drobne remonty. Wśród jej zadań wymienia się też „świadczenie innych usług służących poprawie efektywności wykorzystania majątku Miasta Nowego Sącza”.

Sądecka Infrastruktura Miejska zatrudnia obecnie ponad 30 osób. Według informacji podanych przez spółkę wpływy ze strefy płatnego parkowania w okresie od 01.02.2017 r. (od kiedy SIM przejęła zarządzanie strefą) do 31.08.2017 r. wyniosły 1 040 998 zł Dodatkowo przychody z opłat za parkingi zarządzane przez SIM (m.in. na płycie Rynku) w pierwszym półroczu br. wyniosły 257 265,79 zł.

Na razie nie wiadomo, jakie koszty spółka poniosła w pierwszym półroczu – dane będą znane po zakończeniu roku obrotowego. Natomiast jej koszty w 2016 roku wg. danych przekazanych przez prezesa SIM wyniosły ponad 1,4 mln zł.

(JO)