Strona główna Wczoraj i dziś

„Siódemka” mknie na dworzec PKP

San H100B
Lato 1976 roku, nowosądecki Rynek. Fot. Wojciech Turżański

Zdjęcie zrobione niemal 40 lat temu, w wakacje 1976 roku przez Wojciecha Turżańskiego. Autobus linii „7” jedzie ma dworzec PKP, za chwilę zatrzyma się na przystanku na Rynku. San H100B ma z przodu zdjętą osłonę chłodnicy – ten sam autobus w pełnej krasie można zobaczyć na zdjęciu wykonanym dwa lata później (tu znajdziesz zdjęcie oraz więcej informacji o autorze zdjęć i ówczesnej komunikacji).

Za autobusem kamienica Rynek 17 z neonem „Radio Telewizja” na dachu. Przez wiele lat mieścił się w niej sklep RTV prowadzony przez WPHW (Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego) a wcześniej –  w roku wykonania powyższego zdjęcia – działający jako ZURiT (Zakład Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych).

W witrynach na parterze kamienicy widać także symbole RSW Prasa-Książka-Ruch i Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki (KMPiK) który wówczas od  niedawna działał w Nowym Sączu. Więcej o tym fragmencie Rynku, KMPiK-u oraz innych sklepach w sąsiednich kamienicach można znaleźć w tekście „Została już tylko Cepelia”.

(jm)