Strona główna Wiadomości

Skromna reprezentacja sądeckich milionerów na liście 100 Najbogatszych Polaków Tygodnika Wprost

100 Najbogatszych Polaków 2019 Wprost

Tylko dwa nazwiska sądeckich milionerów znalazły się na opublikowanej w poniedziałek w tygodniku „Wprost” dorocznej liście 100 najbogatszych Polaków. To jedna z najskromniejszych reprezentacji naszego regionu w 30-letniej historii tego zestawienia.

„369 mln zł, czyli o 40 mln zł więcej niż przed rokiem trzeba było mieć, żeby zadebiutować na tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków „Wprost”. Próg wejścia rośnie niemiłosiernie z każdym rokiem, bo puchną też fortuny najzamożniejszych ludzi w kraju. W sumie cała setka uzbierała ok. 153 mld zł majątku, czyli o 10 mld zł więcej niż rok temu. Lokalnie to rekordowa kwota, ale globalnie, to 100 najbogatszych Polaków ma w sumie zaledwie jedną trzecią tego, ile jeden Amerykanin Jeff Bezos, czyli najbogatszy człowiek na ziemi” – piszą redaktorzy Wprost we wstępie do Listy 100 Najbogatszych Polaków.

„Już drugi rok z rzędu tytuł najbogatszego Polaka przypadł Michałowi Sołowowowi, czyli pierwszemu przemysłowcowi III RP. Kontrolowany przez niego chemiczny koncern Synthos, producent podłóg Barlinek czy armatury łazienkowej Cersanit przynoszą co roku setki milionów złotych zysków. Tytuł wicelidera od lat dzierży Zygmunt Solorz z Polsatu. Ex aequo na trzecim miejscu wylądowali już po raz drugi Dominika i Sebastian Kulczyk” – czytamy w najnowszym wydaniu „Wprost”.

Najwyżej w zestawieniu – spośród mieszkańców Sądecczyzny – znalazł się debiutujący na liście na 45. miejscu Andrzej Wiśniowski z majątkiem szacowanym na 924 mln zł.

„Czołowy producent bram, okien, drzwi i ogrodzeń oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla domu i przemysłu. Firma od 30 lat działa w Wielogłowach koło Nowego Sącza, gdzie zatrudnia prawie 2 tys. ludzi. Wiśniowski sprzedał już ponad milion bram na całym świecie. Jego produkty są dostępne przez sieć 2,5 tys. punktów sprzedaży rozsianych po całej Europie. Ponad jedna trzecia produkcji trafia na eksport. Ale ambicje są jeszcze większe. Za 300 mln zł biznesmen rozbudowuje zakład, co dwukrotnie zwiększy powierzchnię hal i zdolności produkcyjne. W zeszłym roku spółki z Grupy Wiśniowski wypracowały ponad 675 mln przychodów i 53 mln zł zysku” – kreśli sylwetkę Wiśniowskiego redakcja „Wprost”.

Na 62. miejscu listy znalazł się Ryszard Florek z 653 mln zł szacowanego majątku. „Jeden z najbardziej zaangażowanych społecznie przedsiębiorców na naszej liście. Od lat propaguje idee kapitału społecznego, zachęca polityków do zmian gospodarczych, namawia innych przedsiębiorców do budowania silnej Polski. W Nowym Sączu prowadzi firmę Fakro. To drugi największy producent okien dachowych na świecie. W zeszłym roku obrót wszystkich spółek w Grupie Fakro wyniósł 1,39 mld zł, z czego 70 proc. pochodzi z eksportu” – piszą o Florku dziennikarze tygodnika.

Warto zauważyć, że na zeszłorocznej Liście 100 Najbogatszych Polaków, Ryszard Florek był znacznie wyżej, bo na 28. miejscu z przypuszczalnym majątkiem 1,36 mld zł. Teraz oszacowano go „jedynie” na połowę tej kwoty. Może się to wiązać prawdopodobnie z podziałem majątku w rodzinie.

Andrzej Wiśniowski i Ryszard Florek to jedyne dwa „sądeckie” nazwiska na liście tygodnika.  Można tu jeszcze wspomnieć o posiadającym potężny pakiet akcji nowosądeckiego Newagu Zbigniewie Jakubasie (14. pozycja z majątkiem 2,5 mld zł) ale produkcja taboru kolejowego to jedynie niewielka część jego rozległych interesów, a i sam Jakubas rzadko w Nowym Sączu bywa. Nie zmieni to faktu, że miasto określane nieco na wyrost jako „zagłębie milionerów” straciło na liście Wprost wielu istotnych reprezentantów.

W 2018 roku po raz pierwszy na liście Wprost nie znalazł się twórca Konspolu, Kazimierz Pazgan (notowany od jej pierwszego wydania w 1990 roku). Zamiast niego na 79. pozycji znalazły się jego dzieci: Magdalena Pazgan i Konrad Pazgan, z majątkiem szacowanym na 450 mln zł każde. W tym roku rodzeństwa Pazganów też nie umieszczono w zestawieniu, być może z powodu sprzedaży ich rodzinnej firmy amerykańskiemu koncernowi Carlgill.

Z listy wypadł też Roman Kluska (w zeszłym roku na 98. pozycji), przed laty założyciel nowosądeckiej firmy Optimus, obecnie producent serów w gospodarstwie w Łosiu pod Krynicą (sprzedaje je przez spółkę Prawdziwe Jedzenie). W latach 1995 – 1998 Kluska w rankingach Wprost był umieszczany w pierwszej dziesiątce.

Od zeszłorocznego zestawienia nie ma również w 100 Najbogatszych Polaków braci Koral (w 2017 roku Mariana i Józefa Korali umieszczono ich na 67. miejscu z przypuszczalnym majątkiem wartym 579 mln zł). Warto przypomnieć, że Józef i Marian Koralowie w 2010 roku byli na 18. miejscu, z majątkiem ocenionym aż na 1,2 miliarda złotych.

(edred)

Reklama