Strona główna Wiadomości

Sondaż studentów WSB: W drugiej turze Nowak i Handzel

drporeba
Dr Marcin Poręba ogłasza wyniki sondażu przedwyborczego. Fot. JO / Twój Sącz

W wyborach na prezydenta Nowego Sącza czeka nas druga tura, do której wejdą Ryszard Nowak i Ludomir Handzel – wynika z badania sondażowego przeprowadzonego w ramach projektu „Sądecka Agora” przez studentów WSB-NLU pod naukową opieką dra Marcina Poręby.

Sondaż został przeprowadzony i opublikowany z zachowaniem wszelkich standardów określonych przez Europejskie Stowarzyszenie Badaczy Opinii Publicznej i Rynku ESOMAR w „Międzynarodowym kodeksie badań rynku i badań społecznych” – podkreśla dr Poręba. Badanie przeprowadzono metodą losową, na próbie 1314 uprawnionych do głosowania mieszkańców Nowego Sącza w okresie międy 20 października a 5 listopada. – Wartość błędu statystycznego wynosi 3 procent – podkreśla dr Marcin Poręba.

sondaz1
Źródło: sondaż diagnostyczny Sądecka Agora

Według sondażu frekwencja w niedzielnych wyborach wyniesie w mieście 53,6 %. Dojdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich, ponieważ żaden z kandydatów nie przekroczy w pierwszej turze 50 % poparcia.

Sondaż wskazuje, że 16 listopada najwięcej głosów otrzyma Ryszard Nowak28,6 % a drugi będzie Ludomir Handzel (26,7 %). W walce o drugą turę może się jeszcze ewentualnie liczyć Grzegorz Fecko (19,6 % głosów). Z sondażu wynika, że bez szans są Kazimierz Fałowski (5,1 %) i Artur Czernecki (4 %). 16 % procent wyborców jeszcze nie zdecydowało, na kogo odda swój głos.

W sondażu uwzględniono poszczególne okręgi wyborcze w mieście (są 4). W okręgu nr 1 spodziewana jest wygrana Grzegorza Fecki (31,6 % głosów) przed Ryszardem Nowakiem (26,4 %). W okręgu nr 2 sondaż wskazuje takie samo poparcie – 24,8 % – dla Ryszarda Nowaka i Ludomira Handzla. W okręgu nr 3 największe poparcie ma Ryszard Nowak (35 %) i Ludomir Handzel (31,6 %)/ Natomiast w okręgu nr 4  prowadzi Ludomir Handzel (28,5 %) przed Ryszardem Nowakiem (25,2 %). W każdym z okręgów badanie wskazuje duży odsetek jeszcze niezdecydowanych wyborców (od 9 do 23 %).

Sondaż wskazuje, że najwięcej (27,2 %) młodych  wyborców (w wieku 18 – 25 lat) chce oddać głos na Ludomira Handzla. Największe (30,5 %) poparcie ma Handzel także u osób w przedziale wiekowym 25 – 40 lat. Ryszard Nowak ma najwięcej zwolenników wśród osób w wieku 41-65 lat (33,8 %) i najstarszych, powyżej 65 roku życia (48,3 %).

Na opublikowane wyniki sondażu błyskawicznie zareagowały komitety wyborcze Prawa i Sprawiedliwości i Wspierających Ryszarda Nowaka. W oświadczeniu opublikowanym półtorej godziny po ogłoszeniu wyników sondażu czytamy m.in. że badanie jest „niewiarygodne, bo obciążone poważnymi błędami metodologicznymi. Komitety Wyborcze wyrażają obawę, iż wyniki tego badania mogą stać się narzędziem manipulacji obliczonej na ukierunkowanie decyzji wyborczych mieszkańców w dniu wyborów„.  Według sztabowców wyniki badań zlecanych „profesjonalnym pracowniom badania opinii publicznej” wskazują na znacznie wyższe poparcie dla ich kandydata Ryszarda Nowaka.

Komitety Wyborcze z zażenowaniem przyjmują fakt, że Pan Marcin Poręba legitymujący się tytułem doktora nauk, zdecydował się na upublicznienie wyników tej zabawy w badanie o pozorach naukowości i profesjonalizmu w krytycznym momencie kampanii wyborczej czyli bezpośrednio przed wyborami. Zdaniem Komitetów wyniki tego pseudobadania mogłyby stać się co najwyżej przedmiotem studenckiej dyskusji podczas akademickiego seminarium, a nie przedmiotem ogólnomiejskiej debaty przedwyborczej. To przejaw niepoważnego traktowania mieszkańców Nowego Sącza. Komitety Wyborcze uważają zachowanie dr Marcina Poręby za skrajnie nieodpowiedzialne i szkodliwe dla wizerunku uczelni, w której jest zatrudniony, a która powinna stać na straży nie tylko rzetelności badań, ale i swojej politycznej neutralności” – czytamy m.in. w oświadczeniu KW Prawo i Sprawiedliwość  oraz KWWW Ryszarda Nowaka.

Komitety zapowiedziały również opublikowanie w piątek  badań zleconych na ich zamówienie, przeprowadzonych 12 i 13 listopada.

(JO)

Reklama