Strona główna Kultura i imprezy

Śpiewacy ze Słowenii zwyciężyli w XVII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

Domen Križaj Słowenia fot. Piotr Droździk
Domen Križaj Słowenia. Fot. Piotr Droździk / MCK Sokół

Domen Križaj, baryton ze Słowenii zdobył I nagrodę i 21 tys. zł w kategorii głosów męskich na XVII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. I nagrody w kategorii głosów żeńskich jury nie przyznało, zaś II nagrodę i 10 tys. zł otrzymała Mojca Bitenc, sopran ze Słowenii. Werdykt jury
ogłosiło tuż przed północą 19 maja, kilka godzin po zakończeniu finałowego koncertu..

W głosach męskich II nagroda przypadła Pawłowi Trojakowi, barytonowi z Polski, zaś III wywalczył Albert Memeti, tenor z Polski. III miejsce w kategorii głosów żeńskich ex aequo zdobyły: Aleksandra Jovanović (sopran, Serbia) oraz Hanna Okońska (sopran, Polska).

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia: Monice Buczkowskiej (sopran, Polska), Sławomirowi Kowalewskiemu (baryton, Polska) oraz Damianowi Wilmie (baryton, Polska).

Mojca Bitenc (Słowenia), dyryguje Marta Kluczyńska fot. Piotr Droździk Nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu
Mojca Bitenc (Słowenia), dyryguje Marta Kluczyńska. Fot. Piotr Droździk / MCK Sokół

Ponadto jury rozdzieliło wiele innych nagród i wyróżnień. I tak np. zwycięzcami w konkursie pieśni, który odbywał się w ramach II etapu, zostali ex aequo: Domen Križaj (baryton, Słowenia) oraz Wolfgang Resch (baryton, Austria), którzy otrzymali po 1,5 tys. zł. Ponadto jury wyróżniło dwoje pianistów-akompaniatorów: Monikę Kruk i Davida Hausknechta, przyznając im nagrody po ok. 1 tys. zł.

Wszyscy, którzy wzięli udział w finale, zasługiwali na nagrody. Cieszę się z tak ogromnej puli nagród. Gratuluję – mówiła po ogłoszeniu wyników Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury. – Pamiętajmy, że wynik był wypadkową wszystkich etapów, a różnice pomiędzy uczestnikami były często niewielkie.

Piątkowy finał konkursu wzbudził wiele emocji. Artyści o zwycięstwo walczyli, występując z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Wykonywali po dwie arie wybrane z listy obowiązkowej. W finale, w którym udział wzięło trzynaścioro śpiewaków, dziewięcioro Polaków, dwoje ze Słowenii i po jednym z Chorwacji oraz z Serbii, artystów oceniało jury w składzie: Małgorzata Walewska (przewodnicząca), Helena Łazarska (honorowa przewodnicząca), Karen Stone (Niemcy), Samantha Farber (Austria), Sebastian Perłowski (Polska), Wojciech Rodek (Polska), Marcin Habela (Szwajcaria), Constanze Könemann (Niemcy) oraz Wojciech Maciejowski (Polska) – pełniący od lat funkcję sekretarza. Pula nagród wynosiła 70 tys. zł.

W sobotę wieczorem, o godz. 19, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbędzie się koncert laureatów, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone nagrody. Gala będzie na żywo transmitowana w internecie na stronie: www.adasari.pl.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, biuro festiwalowe; Fot. Piotr Droździk / MCK Sokół

 

Reklama