Strona główna Kultura i imprezy

Spotkanie promujące książkę Ewy Andrzejewskiej „Historia z Piekła rodem”

Ewa Andrzejewska

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Stowarzyszenie „Maryan” zapraszają mieszkańców dzielnicy Piekło i wszystkich innych sądeczan w dniu 25 lipca 2019 (czwartek) o godzinie 17.00 do Domu Gotyckiego /Lwowska 3/ na spotkanie promujące książkę Ewy Andrzejewskiej „Historia z piekła rodem”. Wstęp bezpłatny

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę po promocyjnej cenie 22 zł

Nowosądecka dzielnica Piekło z racji swojej lokalizacji oraz specyficznego charakteru, porównywana bywa czasami do warszawskiej Pragi. Zamieszkiwana była w większości przez ubogą ludność żydowską i robotniczą. Sławne na całe miasto knajpy i spelunki sprawiały, że dla „obcych” zapuszczanie się w te rejony nie było zbyt bezpieczne. Legenda tamtego Piekła żyje do dziś wśród mieszkańców dzielnicy.

Ewa Andrzejewska:

Po trzech latach spotkań z mieszkańcami dzielnicy Piekło w ramach projektu „Seniorzy w Akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych tworzyliśmy historię mówioną dzielnicy. Powstała książka pierwsza – „Historia z Piekła rodem”. Projekt się skończył. Rozstanie było trudne. Mieszkańcy Piekła nie wierzyli, że to  koniec. Telefonowali: spotkamy się jeszcze. Dzwonili: czy mogę się jeszcze spotkać, coś dodać, przypomniało mi się, że…

Więc został założony nowy zeszyt. Rozpoczęło się zapisywanie wspomnień i rozmów. Tak powstała druga książka „Historia z piekła rodem”.

Ewa Andrzejewska urodziła się w Gdańsku. Z Nowym Sączem związana od 1976 roku. Jest architektem z wykształcenia (obecnie na emeryturze). Pracowała m.in. w biurze Projektów i w Wydziale Architektury Urzędu Miasta. Na podstawie wspomnień m.in. Jakuba Mullera napisała książkę „Obok inny czas. O Mieście i Jakubie”. Jest też współautorką albumu „Pokój Maryana. Maryan w Nowym Sączu i Nowym Yorku” poświęconego twórczości Pinchasa Bursteina – Maryana.

tekst: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu