Strona główna Kultura i imprezy

W środę poznamy finalistów XVII konkursu im. Ady Sari

Domen Križaj (baryton, Słowenia), przy fortepianie Anna Marchwińska

28 śpiewaków z 6 krajów – w tym 22 Polaków, dwoje uczestników ze Słowenii oraz po jednym z Serbii, Szwecji, Austrii i Chorwacji wysłuchało dziś jury w II etapie XVII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Jutro (w środę 17 maja) w ramach II etapu rozegrany zostanie konkurs pieśni, do którego zgłosiło się 15 osób, a wieczorem jury ujawni finalistów konkursu oraz zwycięzców w konkursie pieśni. Finał zaplanowany został na piątek, kiedy to artyści wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej.

W II etapie uczestnicy wykonywali już dłuższy program, na który składały się trzy lub cztery utwory wybrane przez jury, pracujące pod kierownictwem Małgorzaty Walewskiej.

Dobieraliśmy utwory do wykonania w II etapie, gdyż po pierwszym znaliśmy już kandydatów i wiedzieliśmy, jakie kto posiada predyspozycje głosowe. Ale też nie znaliśmy jeszcze wszystkich możliwości śpiewaków. Dlatego nasze decyzje repertuarowe były wypadkową tego, co chcieliśmy usłyszeć w przypadku konkretnego artysty, a jednocześnie tego, czym chcemy sprawdzić jego umiejętności – mówił Wojciech Rodek, dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej i Teatru Wielkiego w Łodzi, juror w Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. – W II etapie artyści wykonywali dłuższy repertuar. Występ każdego śpiewaka trwał około 15 minut. Patrzyliśmy więc na kondycję, na rozplanowanie wysiłku, bo to jest dla młodych bardzo trudne. Patrzyliśmy też na różnorodność stylów, bo zazwyczaj każdy utwór pochodził z innej epoki. To wszystko było przez nas oceniane. Mając w pamięci występ z I etapu, w II etapie chcieliśmy sprawdzić, czy nasze sądy były właściwe, a jednocześnie czekaliśmy na niespodzianki.

Hanna Okońska (sopran, Polska), przy fortepianie Alicja Tarczykowska

Przypomnijmy, konkurs organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu jest transmitowany w internecie na stronie: www.adasari.pl. Zapraszamy!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, biuro prasowe festiwalu; zdjęcia Piotr Droździk / MCK Sokół
Reklama