Strona główna Wiadomości

Starosądeczanie głosują nad budżetem obywatelskim

Stary Sącz głosowanie nad budżetem obywatelskim
Głosować mogą tylko mieszkańcy miasta i gminy Stary Sącz na www.budzet.um.stary.sacz.pl Fot. zrzut ekranu strony

Do 3 maja można głosować na projekty zgłoszone do pierwszego w historii Starego Sącza budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 400 tysięcy złotych stąd sporo emocji – do Urzędu Miejskiego dotarły informacje o pewnych nieprawidłowościach w trakcie głosowania.

Listę zgłoszeń do budżetu obywatelskiego Starego Sącza zamknięto z końcem marca. Po weryfikacji do głosowania zakwalifikowano 31 projektów o wartości kosztorysowej od 11 tys. do prawie 100 tysięcy złotych (pojedynczy projekt nie mógł mieć wartości większej od 100 tys. zł).

Mieszkańcy proponują m.in. budowę oświetlenia wybranych ulic, monitoring osiedla 1000-lecia, zakup strojów dla zespołów regionalnych,  budowę siłowni na wolnym powietrzu czy urządzenie placu zabaw. Do rozdzielenia jest 400 tys. zł i dofinansowanie otrzymają projekty, które zdobędą najwięcej głosów (on-line lub za pomocą kart do głosowania dostępnych w Urzędzie Miejskim). Każdy pełnoletni zameldowany w gminie ma tylko jeden głos.

Już pierwszego dnia głosowania widać było, że głosowanie wzbudza wśród  mieszkańców emocje – orędownicy niektórych projektów prowadzili szeroko zakrojone kampanie w internecie, głównie na portalach społecznościowych. Po kilku godzinach od rozpoczęcia głosowania pierwsze trzy projekty, które wyforsowały się na czoło stawki, zdobyły ponad 1000 głosów mieszkańców (w Starym Sączu i wioskach gminy jest niespełna 18 tysięcy osób uprawnionych do głosowania). To wywołało spekulacje odnośnie uczciwości głosowania oraz reakcję samego Urzędu.

Początkowo urzędnicy niemożność oddania głosu za pomocą strony internetowej tłumaczyli problemami z synchronizacją danych osobowych za pomocą nowego, wprowadzonego przez MSW systemu „Źródło”. Jednak już dzień później, 16 kwietnia, Urząd Miejski w Starym Sączu wydał specjalny komunikat:

„Szanowni Państwo, do Urzędu dotarły informacje o tym, że w przypadku kilku projektów budżetu obywatelskiego zorganizowano akcje zbierania numerów PESEL, które następnie zostały wykorzystane do głosowania na konkretną propozycję.

W przypadku, gdy osoby podające swoje dane robiły to z pełną świadomością konsekwencji takiego działania, Urząd nie może kwestionować takiej decyzji. W przypadku, gdy jednak planowali Państwo oddać głos samodzielnie i okazało się to niemożliwe, ponieważ system do głosowania wyświetlał informację o błędzie, prosimy o kontakt (…)”.

Urząd zaapelował jednocześnie do mieszkańców gminy o ostrożność w udostępnianiu danych osobowych poza instytucjami publicznymi.

Głosowanie osobiste w Urzędzie będzie możliwe do południa 30 kwietnia, Kilka dni dłużej, do godz. 23:59 3 maja, można wybierać swoje typy w internecie. Głosowanie oraz aktualne wyniki głosowania są dostępne tutaj.

(z)

 

Reklama