Strona główna Wiadomości

Starosta wyróżnił Dudę za "wzmacnianie lobbingu"

Pławiak nagradza Dudę
Starosta Marek Pławiak wręcza Andrzejowi Dudzie Złote Jabłko Sądeckie podczas wiecu wyborczego na rynku Nowego Sącz. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Kilka dni po wręczeniu Złotego Jabłka Sądeckiego – najwyższego powiatowego wyróżnienia przyznawanego przez starostę – kandydującemu na urząd Prezydenta RP Andrzejowi Dudzie otrzymaliśmy uzasadnienie tej decyzji.

Przebywający w ostatnią niedzielę w Nowym Sączu kandydujący z ramienia PiS na Prezydenta RP Andrzej Duda pod koniec swojego wiecu wyborczego otrzymał z rąk starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka (także PiS) Złote Jabłko Sądeckie. To najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać starosta nowosądecki, wręczane ludziom zasłużonym dla regionu i działającym na jego rzecz. – Dostał to wyróżnienie za wspieranie nas w działaniach prorozwojowych dla Sądecczyzny, całego regionu. Przykłady będą w odpowiednim momencie, dzisiaj nie ma na to czasu. Uzasadnienie jest w dokumentacji i będzie dla wszystkich dostępne, tu nie ma żadnej tajemnicy – powiedział naszemu portalowi w niedzielę starosta Pławiak.

Dwa dni później w rozmowie z Gazetą Krakowską starosta nieco zmienił zdanie. – Ja decyduję, czy dana osoba otrzyma czy też nie to wyróżnienie. Andrzej Duda promuje i wspiera Sądecczyznę. Ma korzenie starosądeckie, a szczegółowe uzasadnienie decyzji to moja prywatna sprawa – mówił Krakowskiej we wtorek Pławiak. Gazeta ustaliła też, że nie ma uchwały Rady Powiatu Nowosądeckiego która określałaby regulamin przyznawania tego wyróżnienia. Wystarczy wniosek z uzasadnieniem.

W czwartek starosta jednak wyjaśnił nam powody uhonorowania partyjnego kolegi.

– Przyznanie „Złotego Jabłka Sądeckiego” Panu Posłowi Andrzejowi Dudzie wiązało się z docenieniem jego działalności na rzecz rozwoju Sądecczyzny. Podczas mojego kilkumiesięcznego sprawowania funkcji starosty nowosądeckiego, spotykałem się z Panem Posłem Andrzejem Dudą i omawiałem sprawy dotyczące kluczowych projektów dla naszego regionu i lobbowałem za ich realizacją. Wspomnę tylko o słynnej już „Sądeczance” i szybkiej linii kolejowej Podłęże – Piekiełko. Pan Poseł Andrzej Duda podjął działania wzmacniające ten lobbing – napisał w odpowiedzi na nasze pytanie o uzasadnienie Starosta Nowosądecki Marek Pławiak.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku Andrzej Duda zdobył mandat europosła i tym samym wygasł jego piastowany przez niego wcześniej mandat posła na Sejm RP. 6 grudnia 2014 rada polityczna PiS zatwierdziła jego kandydaturę jako kandydata partii w wyborach prezydenckich w 2015.

Marek Pławiak został Starostą Nowosądeckim pod koniec listopada 2014 roku. Wcześniej (od 1991 roku) był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Żbikowicach (gmina Łososina Dolna).

(JO)

Reklama