Strona główna Twoje miasto

Święto Kongregacji Kupieckiej

święto Kongregacji Kupieckiej 2016 Nowy SączMszą świętą w Bazylice Świętej Małgorzaty pod przewodnictwem prałata ks. dr Jerzego Jurkiewicza rozpoczęło się święto Kongregacji Kupieckiej. Po nabożeństwie członkowie kongregacji spotkali się, aby uhonorować kolejnych członków kongregacji znakiem „Marka Sądecka”. Z okazji święta kongregacji prezydent Ryszard Nowak wręczył dyplomy uznania za aktywne promowanie idei produkcji i sprzedaży produktów lokalnych uhonorowanych znakiem „Sądeckie”.

Dzisiaj swoje patronalne święto obchodzi Kongregacja Kupiecka. To organizacją zrzeszającą kupców i restauratorów z terenu Sądecczyzny. Modlimy się w to święto w waszej intencji, wypraszając dla was, pracowników i zrzeszonych oraz waszych rodzin potrzebne łaski, przez przyczynę Matki Bożej Niepokalanej. Bardzo dziękuje za to, że kultywujecie tę tradycję, mam nadzieję, że to nie jest tylko tradycja, ale także rzeczywista pamiątka. Macie potężnego patrona, Niepokalaną Matkę Bożą, która daje przykład bezgrzeszności. Jestem przekonany, że jeśli kupcom będzie lepiej, każdemu z nas będzie lepiej, dlatego naszymi modlitwami was wspieramy – powiedział podczas mszy prałat ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

Po nabożeństwie uczestnicy święta Kongregacji Kupieckiej udali się do Eteru, gdzie uczestniczących w spotkaniu gości przywitał prezes Kongregacji Kupieckiej. – Spotykamy się w naszym budynku, który w XVII wieku stanowił własność znakomitego i słynnego sądeckiego kupca oraz rajcy naszego miasta Jerzego Tymowskiego. Obecnie ta kamienica jest własnością kupców sądeckich. My kupcy sądeccy czujemy się bezpośrednimi spadkobiercami i kontynuatorami pięknej kupieckiej tradycji budowania i służenia naszemu miastu i naszej ojczyźnie – powiedział Józef Pyzik.

20161286_swieto_kongregacji_kupieckiej_13Prezydent Ryszard Nowak wręczył dyplomy uznania najaktywniejszym członkom kongregacji. – Pozwoliłem sobie uhonorować kilka osób, które w szczególny sposób zasłużyły na to by otrzymać ten dyplom. Jesteście tymi, którzy zabiegali o to ta Marka Sądecka zafunkcjonowała. Przed wojną mówiło się „kupuj u Polaka” lub „kupuj to, co Polskie”, miało to swoje konotacje, teraz ja nie wstydzę się powiedzieć „kupuj u Sądeczanina”. Wasze produkty są znakomite i cieszą się dużym zainteresowaniem i podziwem ze względu na ich smak i jakość. Myślę, że to co zaczęliśmy z waszej inicjatywy udaje się realizować i osiągać coraz lepsze efekty. Sądzę, że otrzymanie tego znaku „Marki Sądeckiej” będzie wyróżnieniem. Wierzę w to, że każdy kto zechce je uzyskać będzie zabiegał o to by taki znak u siebie mieć – powiedział Ryszard Nowak. Prezydent pogratulował wyróżnionym kupcom ich osiągnięć oraz wytrwałości w dążeniu do obranych celów.

Poseł na Sejm RP Jan Duda podkreślił, że najważniejszy w promocji polskich i lokalnych produktów jest ich świadomy zakup. – Jako parlament wprowadziliśmy znak Produkt Polski, ale tak naprawdę czy po te rzeczy będziemy sięgać, czy będziemy patrzeć co kupujemy zależy tylko od nas. Gratuluję wszystkim członkom Kongregacji Kupieckiej ich osiągnięć i życzę dalszych sukcesów – powiedział poseł.

W spotkaniu uczestniczyli także m.in. poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie Tadeusz Zagórski, wiceprezes Tadeusz Pankowski, a także honorowy prezes Kongregacji Kupieckiej Stanisław Forana-Sukiennik.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl