Strona główna Twoje miasto

Świętowano imieniny Józefa Piłsudskiego

imieniny Piłsudskiego Nowy Sącz

W Nowym Sączu, po raz pierwszy od ponad 80 lat, obchodzono imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego, Honorowego Obywatela Nowego Sącza. Uroczystości z udziałem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla odbyły się pod pomnikiem Marszałka, przy Al. Wolności.

Szanowni Państwo, sądeczanie! Dziękuję za uczestnictwo w dzisiejszych uroczystościach i za oddanie symbolicznego hołdu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z ojców naszej niepodległości – powiedział prezydent. – Cieszy mnie to, że widzę tutaj tak wiele młodych twarzy, uczniów sądeckich szkół. To im musimy przekazywać pamięć o tych, którym jesteśmy wdzięczni, że mieszkamy w wolnej, niepodległej Polsce. Idee, które marszałek nam przekazywał, wszczepiał narodowi polskiemu, do dziś są żywe i do dziś powodują, że myślimy o Polsce jako o swoim domu, swojej ojczyźnie. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. Chwała marszałkowi – podkreślił Ludomir Handzel.

Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW, bryg. Sławomir Szczerkowski, przypomniał, że imieniny Józefa Piłsudskiego są w naszym mieście obchodzone po raz pierwszy od 80 lat.

W 1915 roku, z inicjatywy legionistów, rozpoczęto huczne, coroczne obchodzenie imienin marszałka. Odbywały się praktycznie do roku 1939. II wojna światowa zatrzymała tę tradycję. Dziś spotykamy się tutaj, przy pomniku, i po raz pierwszy od 80 lat obchodzimy imieniny Józefa Piłsudskiego. Każdy z nas może czuć, że jest to data bardzo ważna z punktu widzenia historii naszego miasta – podkreślił bryg. Sławomir Szczerkowski.

Następnie prezydent Ludomir Handzel, wraz z dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury dr. Marcinem Porębą, dyrektorem Wydziału Sportu i Turystyki Tomasz Baliczkiem oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej, złożył pod pomnikiem symboliczną wiązankę kwiatów.

Kwiaty złożyli również: Przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk, wicestarosta Powiatu Nowosądeckiego Antoni Koszyk, członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu, z prezesem Tadeuszem Nowakiem na czele, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji i Straży Granicznej, a także przedstawiciele sądeckiej „Solidarności” oraz uczniowie sądeckich szkół.

Na zakończenie uroczystości zebrani, wraz z wokalistami MOK, wykonali kilka pieśni legionowych, m.in. „Pierwszą brygadę”, „Pierwszą kadrową” i inne. Imieniny Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu poprowadził Janusz Michalik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

tekst i zdjęcie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.twojsacz.pl