Strona główna Wiadomości

Symboliczne rozpoczęcie budowy nowego mostu na Dunajcu

Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W sobotę symbolicznie rozpoczęto jedną z największych inwestycji drogowych w historii Nowego Sącza – budowę nowego mostu heleńskiego i przebudowę układu komunikacyjnego na dojazdach do niego.

Według prezydenta miasta Ryszarda Nowaka inwestycja o pełnej nazwie „Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” to historyczne wydarzenie.

– Proszę się dobrze rozejrzeć wokoło, bo ten krajobraz zmieni się diametralnie w przeciągu najbliższego roku, pewnie zupełnie nie do poznania, dlatego warto udokumentować tę dzisiejszą chwilę. Dla mnie to wielkie przedsięwzięcie, wielki też sukces, ponieważ doszło do skutku coś, na co czekaliśmy wiele lat. Mam nadzieję, że wszyscy cierpliwie zniosą pewne utrudnienia. Efekt będzie znakomity dla Sądeczan i wszystkich, którzy będą korzystać z tego układu komunikacyjnego – mówił Ryszard Nowak przed symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty w przyszły plac budowy.

rozpoczęcie budowy nowego mostu Nowy Sącz
Symboliczne wbicie łopaty pod przyszłą inwestycję. Od lewej: dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Grzegorz Mirek, wiceminister finansów Wiesław Janczyk, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, prezes spółki Banimex Andrzej Banaszek. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Nie wiadomo jeszcze, kiedy obecny most im. J. Piłsudskiego zostanie zamknięty dla ruchu. Przedstawiciel wykonawcy – firmy Banimex z Będzina – powiedział dziennikarzom, że trwają prace nad ostatecznym harmonogramem robót który zostanie przedstawiony mieszkańcom z odpowiednim wyprzedzeniem.

Cała inwestycja ma być zakończona do końca 2018 roku. Zakres prac w Nowym Sączu obejmuje m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Jedna z wizualizacji nowego mostu w Nowym Sączu

Przetarg na wykonawstwo inwestycji wygrał Banimex, oferując najniższą cenę – 76 mln 457 tys. zł. Prace będą finansowane w większości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

(JO)