Strona główna Twoje miasto

Szawuot w sądeckiej synagodze

szawuot1
Spotkanie w sądeckiej synagodze. Fot. Rafał Bobrowski

W sądeckiej synagodze odbyło się kolejne spotkanie z świętami żydowskimi. Tym razem dotyczyło ono Zielonych Świątek, które Żydzi obchodzili na całym świecie w minionym tygodniu.

Przed południem w synagodze dzieci z sądeckich szkół podstawowych uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Wysłuchały księgi Rut oraz obejrzały prezentacje scen biblijnych. Ich zadaniem było narysowanie jednej ze scen lub samej biblijnej bohaterki. Każde dziecko dostało słodką nagrodę za prace. Rysunki można było oglądać cały dzień w synagodze, gdyż zostały wywieszone w sali głównej. Po warsztatach plastycznych dzieci wzięły udział w warsztatach tańca. Poprowadził je Zbigniew Kołodziej. Dzieci miały okazję poznać podstawowe układy taneczne, które w czasie modlitwy wykonują głównie chasydzi.

Wieczorne wydarzenie zgromadziły w synagodze tradycyjnie sporą grupę już dorosłych słuchaczy. Sama synagoga została przyozdobiona zgodnie ze zwyczajem zielonymi brzózkami. Niestety, na godzinę przez rozpoczęciem święta miał miejsce nieprzyjemny incydent – frontowa ściana synagogi została popisana antysemickimi hasłami. To smutne wydarzenie nie przeszkodziło jednak w świętowaniu Szawuot.
W wstępie mówiącym o charakterze tego święta Artur Franczak i Łukasz Połomski przybliżyli zwyczaje związane z Szawuot. A. Franczak opowiadał o zwyczajach wykonywania potraw mlecznych na ten dzień. Ł. Połomski opowiadał o tym jak przed wojną w Nowym Sączu świętowano Zielone Świątki. Kiedy przechodziło się ulicą Kazimierza Wielkiego, dzieci umieszczały w oknach świąteczne wycinanki, a domy były przyozdobione zielenią.

Tym razem centralnym punktem spotkania była rozmowa duchownych chrześcijańskich o znaczeniu Tory i Dekalogu dla chrześcijaństwa. Symbolicznym miejscem był ustawiony na środku pulpit na którym znajdowała się zabytkowa sukienka na Torę. W święto Szawuot Żydzi właśnie obchodzą pamiątkę nadania tych świętych słów. Ks. Dariusz Chwastek z parafii ewangelickiej, porównał Dekalog do drogowskazów, które mimo zakazów prowadzą nas do Boga. O. Józef Polak z parafii Ducha Św. w Nowym Sączu odniósł się do rysunku jednego z dzieci. Powiedział, że chciałby żeby nasze życie wyglądało tak jak na tym rysunku – było tam tylko słońce, odrobina pola ze zbożem i resztę zajmowało niebieskie niebo. Pastor Orłowski podkreślał znaczenie i podobieństwo nadania Tory w kontekście Zesłania Ducha Świętego. Na końcu duchowni odmówili specjalną modlitwę o pokój na świecie a w szczególności w Ziemi Świętej. Była to odpowiedź na apel Rady Chrześcijan i Żydów aby w Zielone Świątki modlić się o pokój w tym wyjątkowym miejscu.
Po zakończonym spotkaniu goście mogli skosztować specjalnych ciasteczek w kształcie tablic mojżeszowych, które przygotowała Justyna Michalska.
Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Nomina Rosae, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu.

Łukasz Połomski

szawuot2
Ciasteczka przygotowane przez Justynę Michalską. Fot. Rafał Bobrowski

 

Reklama