Strona główna Wiadomości

Szkaradek: nie dam się wystraszyć i też pozwę Pazgana

szkaradek3
Andrzej Szkaradek (w środku) odczytuje dzisiejsze oświadczenie. Fot. JO/Twój Sącz

Andrzej Szkaradek, lider sądeckiej „Solidarności” podtrzymał dziś tezę, że Kazimierz Pazgan był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa i zapowiedział złożenie „podobnego pozwu” wobec biznesmena – Pazgan zapowiedział wcześniej wystąpienie o odszkodowanie od Związku i Szkaradka za zniesławienie w wysokości aż 15 milionów złotych.

Kilka tygodni temu Andrzej Szkaradek w imieniu byłych więźniów politycznych w liście otwartym do władz Nowego Sącza wyraził oburzenie przyznaniem Pazganowi tytułu Honorowego Obywatela Nowego Sącza. Powołując się m.in. na pochodzące z Instytutu Pamięci Narodowej materiały które uznał „za nie pozostawiające wątpliwości” zarzucił także twórcy firmy Konspol bycie tajnym współpracownikiem SB. Pazgan miał donosić SB w latach 1981 – 1985 jako TW „Docent”.

Tydzień temu Kazimierz Pazgan zapowiedział pozwanie o zniesławienie NSZZ „Solidarność” (o 10 milionów złotych odszkodowania) oraz Andrzeja Szkaradka o kolejne 5 mln zł (więcej o tym). Pazgan przedstawił także zaświadczenie z Instytutu Pamięci Narodowej w którym mowa, że jego nazwiska nie ma „w katalogu funkcjonariuszy, współpracowników, kandydatów na współpracowników organów bezpieczeństwa państwa”. – Nigdy nie byłem żadnym współpracownikiem SB – oświadczył Pazgan.

Dziś Andrzej Szkaradek wydał kolejne już oświadczenie związane z tą sprawą (skan zamieszczamy pod tekstem). Podkreśla w nim, że zaświadczenie przedstawione przez Kazimierza Pazgana nie upoważnia go to twierdzenia, że nie był tajnym współpracownikiem.

Związkowiec utrzymuje, że posiada dokumenty wytworzone przez Służbę Bezpieczeństwa dowodzące, że sądecki biznesmen współpracował w latach 80. XX w. ze Służbą Bezpieczeństwa a z oficerem prowadzącym odbył 28 spotkań.

Pan Kazimierz Pazgan świadomie okłamuje opinię publiczną, przeinacza fakty historyczne, uważam, że powinien sam honorowo zrezygnować z otrzymanego tytułu „Honorowy Obywatel Nowego Sącza” – mówił Szkaradek.

Lider sądeckiej „Solidarnośći” zapowiedział również, że w przypadku wpłynięcia do sądu zapowiedzianego wobec niego pozwu, zostanie „zmuszony do złożenia podobnego za podważenie mojego autorytetu i mojej prawdomówności i dyskredytowanie mojej osoby w oczach opinii publicznej”. – Nie dam się wystraszyć astronomiczną kwotą pieniędzy – podkreślił Szkaradek.

Rada Miasta nadała Kazimierzowi Pazganowi tytuł Honorowego Obywatela Nowego Sącza 22 kwietnia br. – Pan Kazimierz Pazgan jest człowiekiem otwartym na potrzeby i rozwój regionu, szczególnie poprzez tworzenie licznych miejsc pracy dla mieszkańców Nowego Sącza i okolic. Wspiera bezinteresownie działania innych instytucji, niesie także pomoc samorządom, szkołom i kościołom. Dzięki odwadze, wizjonerstwu oraz dobrej analizie urealniania pomysłu, Jego osoba jest obecnie symbolem dynamicznego rozwoju sądeckiej przedsiębiorczości i biznesu – uzasadniał przyznanie tytułu radny Grzegorz Dobosz.

(JO)

SKMBT_C28014061709510

SKMBT_C28014061709500

Reklama