Strona główna Wczoraj i dziś

Szwedzka 9 – od bogactwa do upadku

Reklama
dunajewskiego szwedzka Nowy Sącz
Kamienica przy ul. Szwedzkiej 9 w Nowym Sączu, widok od strony ul. Dunajewskiego. Prawdopodobnie lata 20. XX w. Fot. Autor nieznany.

Jedna z najokazalszych kamienic w mieście. Zbudowana pod koniec XIX wieku przez doktora Leona Silbermana, który urządził tu też swój gabinet lekarski. Wynajmowali w niej mieszkania najbogatsi Żydzi. Co widać na fotografii, także Polski Bank Przemysłowy oraz Towarzystwo Wzajemnych Pożyczek Oszczędnościowych. Tuż przed wybuchem wojny działała w niej również, jak donoszą źródła, pierwsza w mieście aparatura rentgenologiczna (u doktora Bergra lub Bergera) oraz Podhalański Wolny Skład Win.

Po wojnie, wiadomo, majątek przejęła władza ludowa i wprowadziła do kamienicy Milicję Obywatelską. To przesądziło o losie budynku – nikt tu nie dbał o piękne niegdyś wnętrza i detale. Zamiana MO na policję niewiele wniosła do utrzymania budynku – wciąż nikt go nie remontował, przez co pogarszał się jego stan. W Wolnej Polsce odzyskali kamienicę mieszkający w USA spadkobiercy przedwojennych właścicieli, więc policja musiała płacić czynsz wyliczony w dolarach. To przyspieszyło decyzje o budowie nowej siedziby policji (przy ul. Grottgera).

Policja wyprowadziła się ze Szwedzkiej 9 (i kilku okolicznych przybudówek) w 2011 roku. Budynek od trzech lat wystawiony jest na sprzedaż ale szanse na to są praktycznie zerowe. W bogatszym i bardziej ruchliwym mieście można wyobrazić sobie stworzenie w nim np. wspaniałego hotelu… U nas raczej nie znajdzie się chętny do utopienia milionów w potężny, bardzo zaniedbany budynek, bez żadnych perspektyw na zwrot takiej inwestycji.

(jm)

Szwedzka 9 Nowy Sącz
Kamienica Szwedzka 9, widok obecny (lipiec 2014). Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz
Reklama