Strona główna Wiadomości

Szynobus także w soboty. Pomogły dopiero wybory

EN71 zbliża się do przystanku Nowy Sącz Miasto
Kursujący jako komunikacja zastępcza między Heleną a przystankiem Nowy Sącz Miasto EZT EN71 mija przejazd kolejowy na ul. Szwedzkiej. Fot. JO / Twój Sącz

Pół roku po rozpoczęciu przejazdów pociągu-szynobusu między przystankami Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto lokalne władze zapowiedziały uruchomienie kursów także w soboty, począwszy od 3 listopada.

Decyzję ogłosił na dwa dni przed wyborami samorządowymi zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech (kandydował w na radnego). Podczas spotkania z dziennikarzami w przedwyborczy piątek mówił, że sobotnie kursy są odpowiedzią „na liczne, słuszne sugestie pasażerów i mieszkańców”.

Piech podkreślał też, że uruchomienie sobotnich połączeń nastąpiło „również na prośbę pana Rafała Kmaka, kandydata na Wójta Gminy Chełmiec, który po licznych rozmowach z mieszkańcami przekazał nam istotny problem z jakim boryka się społeczność Chełmca i okolicznych miejscowości”.

Wcześniej, począwszy od 1 maja, kiedy uruchomiono kursy szynobusu, władze miasta oraz organizator przejazdów, komunalne Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu przekonywali, że nie da się uruchomić pociągu w soboty m.in. z powodu kursów jednotorową linią innych składów (towarowych oraz turystycznych retro).

Pierwszy sobotni kurs kolejowej komunikacji zastępczej związanej z budową nowego mostu na Dunajcu zaplanowano na 3 listopada. Jak podaje Urząd Miasta, pociąg wyjedzie ze stacji Nowy Sącz – Chełmiec o godz. 6.15. Sobotni szynobus będzie kończył bieg o godz. 15.55 na dworcu głównym w Nowym Sączu. Jak do tej pory nie przedstawiono szczegółowego rozkładu jazdy.

Prace związane z przebudową układu komunikacyjnego w rejonie budowanego mostu na Dunajcu znacząco utrudniają komunikację między osiedlem Helena a resztą miasta. Kłopoty z dojazdem do Nowego Sącza dotykają również mieszkańców sąsiednich gmin. Dlatego władze Nowego Sącza uruchomiły pociąg-szynobus, który ma ułatwić komunikację w tym rejonie i złagodzić skutki wielomiesięcznego zamknięcia przeprawy. Finansowanie przewozów zapewniły: Miasto, powiat nowosądecki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Szacuje się, że składem kursującym wahadłowo, jak dotąd od poniedziałku do piątku, między centrum miasta a osiedlem Helena korzysta około 10 – 12 tysięcy osób dziennie (przejazdy są bezpłatne).

Zgodnie z umową MPK z Przewozami Regionalnymi (operatorem komunikacji zastępczej za pomocą jednego elektrycznego zespołu trakcyjnego EN71), szynobus ma kursować do 31 grudnia 2018. MPK zastrzegło jednocześnie ewentualne przedłużenie okresu obowiązywania umowy, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2019. Z kolei kończące swoją kadencję władze Nowego Sącza w niedawnych deklaracjach nie wykluczały pozostawienia połączenia kolejowego na tym samym, co obecnie (lub dłuższym) odcinku nawet po zakończeniu budowy mostu heleńskiego.

(JO)

Reklama