Strona główna Wczoraj i dziś

Tabory na placu w 1915 roku

Reklama
tabory Nowy Sącz 1915
Tabory armii austriackiej na placu (dzisiejsza nazwa 3 Maja) w Nowym Sączu. 1915 rok. Fotografia ze zbiorów Sylwestra Adamczyka

Fotografia z 1915 roku udostępniona nam przez pana Sylwestra Adamczyka. Na niej tabory wojskowe armii austriackiej, stacjonujące przy ul. Krakowskiej (tak prawdopodobnie w tym czasie nazywała się ul. Piotra Skargi) i dzisiejszym placu 3 Maja (nie udało nam się odnaleźć jego nazwy z 1915 roku, liczymy na podpowiedź Czytelników).

Tabory przemieszczały się wraz z armią. Jak podaje Wikipedia „na taborach przewożono zaopatrzenie i wyposażenie wojska, wraz z taborami przemieszczały się także warsztaty naprawcze sprzętu wojskowego, kuchnie i lazarety. Całość przenoszona bywała pieszo i przewożona przy pomocy furmanek i innych pojazdów zaprzęgowych”. Być może fotografia uwiecznia przemarsz wojsk w stronę Gorlic, gdzie wiosną 1915 roku doszło do wielkiej bitwy armii niemieckiej i austro-węgierskiej z wojskami rosyjskimi i przerwania frontu.

Na zdjęciu po lewej stronie widać stojącą do dziś kamienicę z adresem Piotra Skargi 9. W głębi zabudowania dzisiejszej ul. Berka Joselewicza – nieistniejące kamienice oraz mur między nimi, widoczne również zabudowania ul. Kazimierza oraz fragment wieży dzwonniczej ze szpiczastą iglicą zabudowań pofranciszkańskich przy ul. Pijarskiej.

Zdjęcia tej okolicy z innego okresu znajdziecie m.in. także w tekście Na Placu 3 Maja

Nowy Sącz, widok na Plac 3 Maja. Stan z lipca 2017. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

(JO)