Strona główna Wczoraj i dziś

Tak wyglądał róg Alej Wolności i ul. Staszica

róg Alei Wolności i ul. Staszica w Nowym Sączu lata 50.
Nowy Sącz, lata 50. Skrzyżowanie Al. Wolności z ul. Staszica. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Przyznamy, że nie od razu udało nam się zidentyfikować tę fotografię, bowiem dziś to miejsce wygląda całkowicie inaczej. Ale udało się, m.in. dzięki innemu zdjęciu (na końcu tekstu).

To skrzyżowanie Al. Wolności i ulicy Staszica pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Młodzież i starsi to uczestnicy pochodu 1-majowego (zbierają się przed marszem lub rozchodzą po zakończeniu). Budynek po lewej to Al. Wolności 19 – później przebudowany i nadbudowany o dwa piętra. W głębi kamienice przy ul. Staszica oraz Długosza – przysłonięte z czasem przez Bar Turystyczny oraz biurowiec PSS Społem. Po prawej stronie, już poza zdjęciem, był Plac Drzewny (pl. Dąbrowskiego) na którym powstał dworzec autobusowy wraz z istniejącym do dziś parterowym budynkiem. Dworzec oddano do użytku w 1959 roku więc fotografia jest z okresu, w którym prawdopodobnie trwała już jego budowa.

Widok z Al. Wolności na fragment ul. Staszica i dworca MDA. Fot. TK / Twój Sącz

Poniżej fotografia, która pomogła nam identyfikacji (zrobiona prawdopodobnie tego samego dnia). Po lewej stronie budynek Al. Wolności 19 (na rogu z ul. Staszica, przy wjeździe na dworzec autobusowy). Za nim, z lewej widoczny m.in. fragment gmachu II LO przy ul. Żeromskiego oraz Dom Kultury Kolejarza (dziś MOK). W głębi dostrzeżemy rusztowania budowanego biurowca PZGS “Samopomoc Chłopska” (al. Wolności 49 na rogu z ul. Grodzką – później komitet PZPR, dziś przychodnie specjalistyczne szpitala) i wieżę kościoła kolejowego. Po prawej stronie fotografii mamy “chiński domek” (nazywany też “japońskim” lub “dagnanówką”) a za nim wieżę “ciuciubabki”.

Nowy Sącz, Al. Wolności, lata 50. W głębi widoczny m.in. Dom Kultury Kolejarza, po prawej “chiński domek” na rogu ul. Staszica. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

(JO)