Strona główna Wiadomości

Nie taki Nowy Sącz przedsiębiorczy jak go malują

Nocna panorama Nowego Sącza. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W rankingu najbardziej przedsiębiorczych gmin w Polsce Nowy Sącz został sklasyfikowany na 244. miejscu w kraju i na 20. wśród gmin Małopolski. W rankingu uwzględniono liczbę podmiotów gospodarczych przypadającą na 1 tysiąc mieszkańców (według danych za 2015 rok).

– Według prof. Eugeniusza Sobczaka, twórcy rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju i autora opracowania pt. „Rozwój społeczno-gospodarczy a potencjał naukowo-badawczy i edukacyjny”, wskaźnik przedsiębiorczości jest ważną zmienną opisującą rozwój gospodarczy gmin. Daje też obraz, na ile samorządy wpierają działalność gospodarczą – informuje Polska Agencja Prasowa w omówieniu zestawienia.

Jak pokazują dane pochodzące z rankingu przygotowanego na Politechnice Warszawskiej, liderem przedsiębiorczości został dolnośląski Karpacz, w którym w 2015 r. na 1 tys. mieszkańców przypadało 795,37 podmiotów gospodarczych. Kolejne miejsca zajęły: gmina miejska Krynica Morska z woj. pomorskiego (362,06 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców) i zachodniopomorska gmina wiejska Rewal, gdzie wskaźnik przedsiębiorczości wyniósł 352,87.

Wśród gmin wiejskich największą liczbą podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odznaczały się także: zachodniopomorskie Mielno (290,05), mazowiecka Lesznowola (285,88), Ustronie Morskie z woj. zachodniopomorskiego (271,91) oraz Suchy Las (218,53) i Tarnowo Podgórne (210,29) z woj. wielkopolskiego.

Biorąc pod uwagę gminy miejsko-wiejskie, najbardziej przedsiębiorcze okazały się nadmorskie miejscowości turystyczne: Międzyzdroje (269,45 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców), Władysławowo (244,84) i Dziwnów (232,77), a także gminy położone w obszarach oddziaływania miast wojewódzkich: Łomianki (220,33), Piaseczno (174,99) i Konstancin-Jeziorna (163,79) k. Warszawy oraz Rzgów (166,63) k. Łodzi.

Spośród gmin miejskich największą liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odnotowano w miastach turystycznych: Łebie (343,36), Jastarni (298,90), Zakopanem (210,52) i Szczawnie-Zdroju (202,49).

Miastem na prawach powiatu o największej wartości współczynnika przedsiębiorczości został Sopot, w którym na 1 tys. mieszkańców w 2015 r. przypadało przeciętnie 236,52 podmiotów gospodarczych. Wysoko w rankingu uplasowały się także Warszawa (230,08), Poznań (200,65) i Wrocław (178,11).

W gronie najmniej przedsiębiorczych samorządów w 2015 r. znalazły się gminy położone w regionach o niskim PKB per capita. Wskaźnik przedsiębiorczości przybrał najniższą wartość w Nowym Dworze (woj. podlaskie). Na 1 tys. mieszkańców przypadło tu jedynie 27,83 podmiotów gospodarczych. Niewielkie wartości wskaźnik ten osiągnął także w Wąsoszy w woj., podlaskim (30,59), Pruchniku w woj. podkarpackim (31,83), Rudniku w woj. lubelskim (32,62) i Górowie Iławieckim w woj. warmińsko-mazurskim (32,92).

Nowy Sącz został sklasyfikowany na 244 pozycji ogółem (wśród niemal 2,5 tys. uwzględnionych jednostek samorządu terytorialnego) ze wskaźnikiem 115,4 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców.

Jeśli ranking zawęzić tylko do miast z województwa małopolskiego, to jesteśmy dopiero na 20. miejscu. Wyprzedzają nas m.in. Zakopane (17. miejsce w rankingu ogólnopolskim, 210,5 firm na tysiąc mieszkańców), Zielonki (80 pozycja), Nowy Targ (94), Szczawnica (184) oraz Krynica Zdrój (186 miejsce, 121,4 podmiotów na tysiąc obywateli). Często porównywany z Nowym Sączem Tarnów jest niżej, na 400. pozycji, ze wskaźnikiem 103 firm na tysiąc mieszkańców.

(iw), Źródło: www.kurier.pap.pl

 

 

  • Anna Tr

    Lepiej poczytalibyście o metodyce sporządzania tego rankingu i przygotowali swój artykuł, niż powielali marnej jakości notkę prasową PAP-u. Wg mnie, zdanie prof. Sobczaka zostało wyrwane z kontekstu i niepotrzebnie narzuca narrację sugerującą, iż zmienna dot. liczby podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców jest nadrzędną. Ranking był tworzony jeszcze przed wejściem Polski do UE. Metodyka składająca się z 17 zmiennych jest ciągle udoskonalana ale w obecnych realiach polskiej gospodarki, waga przyjęta dla wspomnianej zmiennej jest, moim zdaniem, wciąż zbyt duża i może zaburzać wyniki. Nie ma tutaj rozróżnienia na zmienne dotyczące jednoosobowych działalności gospodarczych, co w naszym kraju, w ostatnich latach nie jest naturalnym porównywalnym czynnikiem, tylko w dużej mierze patologią spowodowaną przerzucaniem kosztów przez większe przedsiębiorstwa i pseudo-outsourcingiem. Jest też słabo porównywalna w przypadku JST.

    Notatka w takim kształcie będzie sugerować czytelnikowi nieobytemu z ekonomiczną terminologią, że Nowy Sącz zajął 244 miejsce w rankingu, bo chodzi głównie o liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Tymczasem ranking jest wynikiem badania wielu aspektów wpływających na lokalny rozwój przedsiębiorczości i jest przydatną oceną samorządowców – ich działań i zaniechań w kwestii kształtowania klimatu dla lokalnej przedsiębiorczości. Gdyby ludzie zechcieli kierować się w wyborach samorządowych merytorycznym kryterium dot. gospodarki, to porównanie pozycji w poszczególnych rankingach i w odniesieniu do podobnych jednostek samorządowych byłoby bardzo pomocne w ocenie. Ale to są pewnie czcze marzenia.. znając podejście większości do oceny kandydatów.