Strona główna Twoje miasto

Na terenie miasta zamontowano 12 defibrylatorów

Reklama

Nowy Sącz dla SercaNa terenie Nowego Sącza pojawiło się 12 defibrylatorów, czyli urządzeń ratujących życie. Jest to pokłosie Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

„Nowy Sącz dla Serca”, bo pod taką nazwą ukrywał się projekt, zakładał montaż defibrylatorów w miejscach mocno uczęszczanych przez mieszkańców miasta. Są to urządzenia, które mogą uratować życie Sądeczan, kiedy Ci stracą funkcje życiowe. Rozsiane są niemal po całym mieście, począwszy od Rynku, poprzez Miasteczko Galicyjskie po ulicę Wyspiańskiego.

Staraliśmy się wybierać urzędy i miejsca, gdzie znajdują się duże skupiska ludzi. Wszystko po to, żeby można było szybko zareagować w bezpośredniej sytuacji zagrożenia życia – wskazał Patryk Wicher ze Stowarzyszenia Orion, jeden ze współautorów pomysłu.

Warto wspomnieć, że oprócz montażu samych defibrylatorów odbyły się także szkolenia dotyczące ich obsługi. Samo urządzenie jest bardzo intuicyjne i „prowadzi nas” samo, dlatego nie ma co bać się go używać. Sam byłem świadkiem, jak za pomocą takiego dostępnego publicznie defibrylatora uratowano ludzkie życie – dodaje Bartłomiej Orzeł z Fundacji Rozwoju Polski.

– Projekt uzupełnia się z naszym drugim pomysłem, który również wygrał budżet obywatelski województwa, to znaczy z „Pierwszą pomocą od podstawówki”. Zakładała ona utworzenie sal do nauki pierwszej pomocy na terenie wszystkich szkół podstawowych na terenie miasta. Takie sale już dziś funkcjonują – przypomniał Michał Mółka z Oriona.

Wartość projektu to 100 tysięcy złotych, które w całości pochłonął montaż urządzeń, a także szkolenia dla pracowników obiektów, w których się znajdują. Liczymy, że po remoncie obiektu defibrylator znajdzie się również na stadionie Sandecji Nowy Sącz przy ulicy Kilińskiego.

Wszystkie lokalizacje:

Hala sportowa na Rurach ul Na Rurach 16 (MOSiR)
Hala sportowa ul Nadbrzeżna 34 (MOSiR)
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu Aleja Wolności 23
Ratusz w Nowym Sączu Rynek 1
Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu ul. Wyspiańskiego 22
Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego ul Franciszkańska 11
MCK Sokół ul. Jana Długosza 3
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Delegatura w Nowym Sączu ul. Jagiellońska 52
Centrum Informacji Turystycznej ul. Szwedzka 2
Miasteczko Galicyjskie ul. Lwowska 226
Skansen regionalny – Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu ul. Długoszowskiego 83b
Stadion im. Ojca Władysława Augustynka ul. Kilińskiego 47 (MOSiR)
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Nowym Sączu ul. Rynek 21


tekst i zdjęcie nadesłał Adam Krupczak

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama