Strona główna Wiadomości

Tereny firmy Wiśniowski już w SSE. Będą inwestycje za 140 mln zł

Wiśniowski Wielogłowy k. Nowego Sącza hale produkcyjne
Firma Wiśniowski ma zainwestować w najbliższych latach co najmniej 140 mln zl, już jako działająca na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Fot. TK / Twój Sącz

Zarządzająca krakowską specjalną strefą ekonomiczną spółka Krakowski Park Technologiczny poinformowała w środę, że firma Wiśniowski z Wielogłów pod Nowym Sączem otrzymała właśnie zezwolenie na działalność w tej trefie. Pozwali to spółce Wiśniowski na znaczną rozbudowę zakładu i inwestycje, według deklaracji firmy, rzędu 140 mln zł.

Firma Wiśniowski już od pewnego czasu starała się o włączenie swoich terenów w Wielogłowach do specjalnej strefy ekonomicznej. W ubiegłym roku Rada Gminy Chełmiec, na terenie której firma prowadzi działalność, wyraziła zgodę na utworzenie strefy w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego. Natomiast kilka tygodni temu ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów rozszerzające strefę ekonomiczną na tereny w Wielogłowach (około 27 ha gruntu należącego do spółki Wiśniowski). To otworzyło drogę do ostatecznego zezwolenia wydanego przez Krakowski Park Technologiczny na prowadzenie działalności w strefie.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w ramach zezwolenia firma zainwestuje minimum 140 mln zł, a rozbudowa i modernizacja fabryki pozwoli na utworzenie kolejnych co najmniej 80 miejsc pracy. Według wcześniejszych deklaracji przedstawicieli spółki, Wiśniowski zamierza m.in. zbudować nowe hale na powierzchni około 7 ha i wyposażyć je w linie produkcyjne.

Firma należąca do Andrzeja Wiśniowskiego została założona w 1989 roku w Wielogłowach. Od początku produkuje bramy garażowe i przemysłowe, ogrodzenia i drzwi. Obecnie zatrudnia około 1,7 tys. pracowników i sprzedaje swoje produkty w kilkudziesięciu krajach.

Krakowska specjalna strefa ekonomiczna składa się z 36 podstref znajdujących się na terenie 35 gmin. Obejmuje obecnie obszar ponad 949 hektarów. Jest położona na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.

Pomoc publiczna z tytułu inwestycji na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ma formę zwolnień w podatku dochodowym. Małe firmy otrzymują najwyższy poziom pomocy publicznej, który w województwie małopolskim wynosi 55%, średnie firmy mogą liczyć na 45%, duże firmy – 35%. Pomoc publiczna naliczana jest w dwojaki sposób: z tytułu nowo utworzonych miejsc pracy lub z tytułu poniesionych nakładów inwestycyjnych.

(iw), źródło: PAP, KPT