Strona główna Twoje miasto

Trzeci Orszak Jana Długosza

Zastępca prezydent Nowego Sącza Wojciech Piech powitał orszak, który przybył z Janem Długoszem na czele pod sądecki ratusz. Król z królową, rycerze, damy dworu i sam Jan Długosz to tylko niewielka część barwnego korowodu, jaki przeszedł ulicami miasta. Przy okrzykach „wiwat Nowy Sącz”, „wiwat Jan Długosz”, przy tanecznych pląsach cała „Długoszowa Rodzina”, wspólnie ze społecznością szkolną Nowego Sącza świętowała kolejną rocznicę urodzin Jana Długosza i 725-lecie lokacji naszego miasta.

Wojciech Piech podkreślił, że wydarzenie to ma już charakter corocznej imprezy. – Braci Długoszowa w liczbie 800 osób, jakże licznej w tej krótkiej, ale imponującej historii orszaku. Cieszę się, że jesteście, że orszak na stałe wpisał się już do kalendarza wydarzeń kulturalnych miasta Nowego Sącza. Każdorazowo jesteśmy pod wrażeniem waszych kostiumów. Świętujcie ten czas jak najlepiej. Oddajemy w wasze władanie to miasto i życzymy wszystkiego dobrego – powiedział zastępca prezydenta.

orszak Jana Długosza Nowy SączZgromadzonych przed sądeckim magistratem powitała także Przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor. – Powinniście być dumni, że jesteście w tej wielkiej „Długoszowej rodzinie”. Życzę wam, żeby ten piękny zwyczaj orszaku istniał i rozwijał się. Myślę, że w ten sposób tworzycie ten lokalny, sądecki patriotyzm, ale służycie w ten sposób także naszej Ojczyźnie – powiedziała Bożena Jawor.

Uczestników orszaku przywitali także dyrektor Wydziału Edukacji Józef Klimek, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej Józef Kantor wraz z zastępcą Tomaszem Michałowskim.

Orszak przemaszerował ulicami Długosza, Kościuszki, Jagiellońską, Skargi i Bóżniczą na zamek. U zbiegu Szwedzkiej, Jagiellońskiej i Wałowej heroldzi ogłosili przystanek. Następnie orszak ruszy na skwer imienia Ireny Styczyńskiej przy sądeckim zamku, gdzie Jan Długosz wygłosił kolejną przemowę z murów Baszty Kowalskiej. Podczas epizodu na zamku przedstawiono skecz pt. „Średniowiecze v. Renesans” w wykonaniu uczniów I LO. Orszak spotkał się także z zamkowym rycerzem, a potem przeszedł na rynek.

Pochód prowadziła ręcznie wykonana replika chorągwi z wizerunkiem św. Małgorzaty, co jest nawiązaniem do jubileuszu miasta Nad Dunajcem i Kamienicą.

tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama