Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego w Nowym Sączu

Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego w Nowym SączuMiłość, poświęcenie i oddanie – tego szukają dzieci w rodzinach zastępczych. I to właśnie dostają. Do wszystkich rodzin zastępczych, ich wychowanków i sympatyków tej pięknej misji adresowany jest Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego.

Przedsięwzięcie, organizowane przez Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu, rozpocznie się 29 maja i potrwa do 4 czerwca. Szczegóły Tygodnia przedstawili na konferencji prasowej (23 maja) Henryk Leśniara, dyrektor Ośrodka Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu, Józef Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Grzegorz Strojny,  psychoterapeuta z OWiTR oraz Paweł Dziedzic, prezes Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Betlejem”.

Rodzicielstwo zastępcze rozwija się w naszym mieście już od kilkudziesięciu lat. – W Nowym Sączu funkcjonuje 88 rodzin zastępczych, w których umieszczonych jest 134 dzieci – wylicza Henryk Leśniara. – Jest to duża i piękna działalność, którą od lat zajmują się nasze instytucje i którą wspierają. Chcemy uhonorować rodziny zastępcze i zwrócić uwagę, że to, co robią,  jest bardzo ważne – dodaje dyrektor.

Od konferencji do pikniku

Obchody Tygodnia rozpoczynają się 29 maja (poniedziałek) konferencją naukową w Miasteczku Galicyjskim  pt. „Więzi. Dziecko w rodzinnej opiece zastępczej”. – Chcemy, żeby ten Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego był nie tylko okazją do spotkań i integracji, ale również okazją do edukacji,
podniesienia swoich kwalifikacji i rozwoju – tłumaczy Grzegorz Strojny. Prelegentami będą zarówno zaproszeni specjaliści zajmujący się zagadnieniami opieki nad dzieckiem w rodzinie zastępczej, jak i specjaliści Ośrodka. Przewidziane są także warsztaty. Organizatorzy adresują konferencję przede wszystkim do pracowników instytucji pomocowych, szkół oraz zawodowych rodzin zastępczych z terenu Nowego Sącza.

30 maja (wtorek) rodziny zastępcze i ich podopieczni (także z rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych) są zaproszeni do kina Sokół na bezpłatny seans filmowy. Zaprezentowany będzie film pt. Jutro będziemy szczęśliwi (2016).  Film w poruszający sposób opowiada o relacji ojca z córką i dojrzewaniu do roli rodzica.

Tydzień zakończony zostanie 4 czerwca (niedziela) piknikiem rodzinnym w Feleczynie koło Łabowej. Uroczystość poprzedzona zostanie mszą święta w łabowskim kościele (początek mszy – godz. 12:15). – Piknik to przede wszystkim atrakcje dla dzieci, to gry, zabawy i konkursy, ścieżka integracyjna i zoo dla najmłodszych – wylicza Józef Markiewicz. – Będzie również możliwość spotkania z władzami miasta, ale będzie przede wszystkim możliwość podziękować rodzinom zastępczym, rodzinnym domom dziecka, placówkom opiekuńczo-wychowawczym o profilu rodzinnym za miłość, poświęcenie i oddanie – podkreśla dyrektor Markiewicz.

Cierpliwość potrzebna od zaraz

O swoich doświadczeniach w sprawowaniu pieczy zastępczej mówił Paweł Dziedzic, który razem z żoną tworzy rodzinę zastępczą już od 25 lat i pomógł się usamodzielnić ponad dwadzieściorgu podopiecznych. Z większością utrzymuje stały kontakt. – Jeszcze nam nie przeszło – zwierza się Paweł Dziedzic. – Nie każdy się do tej pracy nadaje, po tych paru latach to wiemy. Trzeba mieć dużą dozę cierpliwości, ale i rezerwy.  Nie trzeba traktować kryzysów jak końca świata, ale jak moment, w którym rodzi się coś nowego – dodaje prezes.

Stowarzyszeniu udało się wygrać mały grant na jednodniowy wyjazd integracyjny dla 50 dzieci i opiekunów zastępczych w ośrodku w Męcinie. Stowarzyszenie realizuje także duży projekt pod nazwą Akademia Rodzicielstwa Zastępczego, którego celem  jest poszerzanie wiedzy i umiejętności jego uczestników w obszarach społecznym, edukacyjnym oraz zdrowotnym. Dzięki sponsorom Stowarzyszenie pozyskało także 15 czteroosobowych wejściówek dla młodzieży do tzw. escape roomów.

Przedsięwzięcie to także okazja do promowania idei rodzicielstwa zastępczego. Ośrodek nieustannie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze. Wszelkie szczegóły na stronie www.owitr.pl.

tekst i zdjęcie: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama