Strona główna Twoje miasto

Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego

20150520_rodzina_1 Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego Nowy Sącz
Konferencja prasowa poświęcona Tygodniowi Rodzicielstwa Zastępczego. Fot. UM w Nowym Sączu

Pod patronatem prezydenta Ryszarda Nowaka w najbliższą sobotę rozpocznie się w Nowym Sączu Tydzień Radosnego Rodzicielstwa Zastępczego. Tygodniowi towarzyszyć będzie szereg działań dedykowanych rodzinom zastępczym i ich sympatykom.

– Nowy Sącz od lat jest miastem kładącym duży nacisk na realizację polityki prorodzinnej – miastem przyjaznym rodzinie, w tym rodzinom zastępczym. To tutaj w sposób szczególny propaguje się i rozwija rodzinną opiekę zastępczą, zwiększając świadomość społeczną i wiedzę o tej formie wsparcia. Z niezwykłą starannością dbamy, aby wszystkie dzieci otaczane były troską, opieką i miłością. Wyrazem tego jest organizowany każdego roku Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, a w tym roku Tydzień Radosnego Rodzicielstwa Zastępczego – powiedziała Marta Mordarska pełnomocnik prezydenta ds. społecznych.

Celem tej inicjatywy jest promocja rodzicielstwa zastępczego, zachęcanie nowych rodzin do pełnienia funkcji rodzin zastępczych, a także upamiętnienie obchodzonego 30 maja Ogólnopolskiego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Podczas konferencji w ratuszu dyrektor MOPS Józef Markiewicz i Henryk Leśniara Dyrektor Ośrodka Wsparcia i Terapii Rodzin przedstawili szczegółowy harmonogram wydarzeń przygotowanych z tej okazji. Zaplanowano m.in. zabawę taneczno-rozrywkową dla rodziców zastępczych, wycieczkę rowerową, ognisko, warsztaty graffiti, seans familijny w kinie Helios (film „Serce, Serduszko”) połączony z kampanią promującą rodzicielstwo zastępcze w Nowym Sączu, kurs pierwszej pomocy dla rodzin zastępczych, zajęcia taneczne – ZUMBA KIDS (dzieci z rodzin zastępczych w przedziale wiekowym 6-11 r. ż.) czy spotkanie z cyklu „Rób to, co kochasz” z raperem Arkadio. Tydzień zakończy Majowy Piknik Rodzinny zorganizowany w sądeckim Skansenie.

– To wspaniała inicjatywa, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w przygotowanych spotkaniach. Dziękuję w imieniu dzieci i rodziców – dodał obecny na konferencji Paweł Dziedzic prezes Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Betlejem”.

W Nowym Sączy funkcjonuje w sumie 65 rodzin zastępczych spokrewnionych i niespokrewnionych, 3 rodzinne domy dziecka oraz 3 placówki typu rodzinnego. W rodzinnych formach opieki zastępczej aktualnie przebywa łącznie 120 dzieci.

tekst przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Nowym Sączu
Reklama