Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

Każdy właściciel klasyka jest dumny ze swojego cacka. Nie da się ukryć, że żółte tablice rejestracyjne, jakie wyróżniają zabytkowe auta na drodze, przyciągają wzrok i powodują ukłucie zazdrości u innych kierowców. Ale oprócz satysfakcji z posiadania oldtimera jego właścicielowi przysługuje też szereg przywilejów, z których może korzystać.

Zanim dany pojazd zostanie uznany za zabytek ruchomy, musi otrzymać pozytywną opinię rzeczoznawcy w zakresie techniki samochodowej. Na jej podstawie właściwy miejscowo wojewódzki konserwator zabytków podejmuje decyzję o wpisie samochodu do rejestru zabytków ruchomych. Następnie trzeba wykonać badanie techniczne, którego pozytywny wynik jest niezbędny do zarejestrowania auta.

Jaki samochód może zostać uznany za zabytek?

Osobom postronnym może wydawać się, że każde stare auto to zabytek. Nic bardziej mylnego. Za zabytkowy może zostać uznany pojazd, który ma co najmniej 25 lat, od 15 lat nie jest już produkowany, został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub ma szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Są od tego pewne wyjątki, ale ostateczna decyzja o uznaniu danego egzemplarza za zabytkowy, leży po stronie rzeczoznawcy.

Badania techniczne

Wystarczy raz poddać samochód badaniu technicznemu i nie trzeba go później powtarzać. Jest to jeden z kilku przywilejów, jakie ma pojazd zabytkowy, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli w międzyczasie auto zostanie skierowane przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę na wniosek posiadacza pojazdu na badanie techniczne, czy też dokonano w nim zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, pojazd niezwłocznie musi zostać poddany ponownemu badaniu technicznemu.

Ubezpieczenie

Okazuje się, że właściciel klasyka nie ma też obowiązku wykupowania ubezpieczenia OC na cały rok. Może skorzystać z opcji ochrony tylko na czas, kiedy auto pozostaje w użytku. Klasyk może być zatem ubezpieczony tylko w okresie użytkowania, na czas krótszy niż 12 miesięcy. Umowa ubezpieczenia krótkoterminowego nie może być jednak krótsza niż 30 dni.
Szukasz atrakcyjnego ubezpieczenia dla swojego klasyka? Na rynku swoje usługi świadczą firmy specjalizujące się w ochronie pojazdów takie jak Lancaster Insurance. Oferują one rzetelną ocenę wartości zabytkowego samochodu, a także atrakcyjne zniżki dla osób, które mogą udowodnić niski przebieg auta. Co najważniejsze,  tacy ubezpieczyciele nie zawyżają celowo składek ubezpieczeniowych.
Więcej informacji pod adresem: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

(materiał promocyjny)