Strona główna Wczoraj i dziś

Ulica Grodzka z apteką „Pod Gwiazdą”

Reklama
Nowy Sącz ul. Grodzka apteka Pod Gwiazdą
Ulica Grodzka na pocztówce z końca lat 20. Fot. Archiwum prywatne

Na początku XX wieku c.k. Starostwo nowosądeckie postanowiło przychylić się do próśb środowiska farmaceutów i zezwoliło na uruchomienie w mieście trzeciej apteki (działały już „Obwodowa” i „Pod Białym Orłem”).

Nową aptekę, nazwaną „Pod Gwiazdą”, otwarto w 1904 roku przy ul. Grodzkiej 2 (na pocztówce widzimy ten budynek z lewej strony, dzisiejszy adres to Grodzka 1). Prowadził ją Marcin Gorzecki.

Potem apteka została przejęta przez Janinę Juracką i przeniesiona do kamienicy na przeciwko (po prawej stronie zdjęcia na pocztówce, na elewacji widoczny napis „Apteka”), na rogu ulicy Grodzkiej i Kunegundy (wcześniejsza nazwa ulicy to Kaduk). – W 1936 r. apteka Jurackiej była drugą, obok apteki „Obwodowej”, posiadającą telefon – numer „24” – przypomina Maciej Bilek w książce „Dzieje aptek w powiecie nowosądeckim do 1951 roku”.

Juracka pozostawała właścicielką apteki przy Grodzkiej aż do 1951 roku, kiedy Polska Ludowa (formalnie Rzeczpospolita Polska, nazwa Polska Rzeczpospolita Ludowa obowiązywała dopiero od 1952 roku) znacjonalizowała apteki i zlikwidowała izby lekarskie. Juracką wyrzucono z jej własnego lokalu, a na otarcie łez pozwolono kierować już państwową apteką „Pod Opatrznością” przy ul. Lwowskiej 25.

Apteka przy Grodzkiej działała do lat 90. XX wieku. Od kilku lat wszystkie lokale na parterze tej kamienicy (kiedyś obok apteki działał m.in. Bar Grodzki) stoją puste…

(jm)

ulica Grodzka w Nowym Sączu
Widok na ul. Grodzką od strony ul. Kunegundy. Stan z czerwca 2015. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz
Reklama