Strona główna Wczoraj i dziś

Ulica Ignacego Paderewskiego w 1959 roku

Reklama
Nowy Sącz ul. Paderewskiego 1959
Nowy Sącz, ulica Paderewskiego. 1959 rok. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Zdjęcie z 1959 roku z widokiem na fragment ulicy Paderewskiego (w kierunku ul. Tarnowskiej). Po prawej stronie dom, w którego miejsce powstał przed laty nowy budynek (funkcjonuje w nim m.in. sklep a artykułami elektrycznymi). Drugi to istniejący do dziś dom z adresem Paderewskiego 37. Po lewej legendarna ciężarówka Star (model 20 lub 25).

Nowy Sącz, fragment ul. Paderewskiego. Stan z sierpnia 2019. Fot. TK / Twój Sącz

Zobaczmy jeszcze dwa zdjęcia z tego samego roku, ale wydaje się że co najmniej o kilka miesięcy późniejsze. Widać na nich rozpoczynającą się budowę ulicy i przygotowania do wylania asfaltu.  Fotografie udostępnił w serwisie Fotopolska.eu użytkownik “sadecczyzna bloog pl”.

Nowy Sącz 1959. Budowa ul. Tarnowskiej. Źródło: Fotopolska.eu/sadecczyznabloogpl

Zdjęcie powyżej, z widokiem także w stronę ul. Tarnowskiej, zrobiono prawdopodobnie gdzieś w pobliżu wylotu ul. Młodzieżowej i dzisiejszego budynku Baru Pod Wierzbą albo nawet ze skrzyżowania z ul. Żywiecką. Poniżej fotografia wykonana w przeciwną stronę, mniej więcej z okolicy skrzyżowania z ul. Na Rurach (wówczas ul. Manifestu Lipcowego). Po lewej stronie domy widoczne na pierwszym zdjęciu na stronie; w głębi piętrowy, istniejący do dziś budynek na rogu Paderewskiego i Kochanowskiego.

Nowy Sącz 1959. Budowa ul. Tarnowskiej. Źródło: Fotopolska.eu/sadecczyznabloogpl

(JO)