Strona główna Wczoraj i dziś

Ulica Łazienna nad Kamienicą

ul. Łazienna w Nowym Sączu
Nowy Sącz lata 50. Rejon nieistniejącej już ulicy Łaziennej. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Nowy Sącz lata 50. Fotografia wykonana z prawego brzegu Kamienicy w stronę Baszty Kowalskiej. Na pierwszym planie zabudowania młyna jezuickiego, w głębi kamienica z adresem Tarnowska 4 – ta, która do dziś straszy na skrzyżowaniu pod zamkiem.

Nowy Sącz młyn jezuicki
Odcinek Bulwaru Narwiku z młynem jezuickim na pierwszym planie. Stan kwiecień 2016. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Młyn zbożowy należał do majątku ojców Jezuitów od połowy XIX wieku. Przetrwał wojnę, ale w 1951 roku został upaństwowiony. Powrócił do Jezuitów na początku lat 90., którzy na kilkanaście lat uruchomili go ponownie. Obecnie nieczynny.

Przed wojną za zabudowaniami młyna wiodła uliczka Łazienna – jej nazwa prawdopodobnie wzięła się z tego, że działała przy niej łaźnia miejska.  Nieopodal, pod zamkiem, mieliśmy jeszcze ulice Lelewela i Rzeźniczą. Tak ten rejon wyglądał na planie Nowego Sącza z lat 30.:

Nowy Sącz plan lata 30
Plan miasta z lat 30. ze zbiorów Tomasza Berezińskiego.

Na mapce z końca lat 50. (tutaj cały poglądowy plan miasta z tego czasu) z tej okolicy zniknęła ulica Lelewela (biegnąca tuż pod Basztą Kowalską). Łazienna jeszcze jest – zostanie wymazana z miejskich map na początku lat 70., kiedy mniej więcej na jej miejscu pojawią się Bulwary Obrońców Narwiku (dzisiejszy Bulwar Narwiku – tutaj więcej o tym).

Nowy Sącz plan lata 50
Fragment mapki z Informatora Ziemi Sądeckiej (PTTK Oddział Beskid w Nowym Sączu 1960)

Jeszcze jedno ujęcie tej okolicy, być może nawet ciekawsze niż poprzednie, bowiem na pierwszym planie mamy kamienicę, która została wyburzona gdy zabierano się za budowę nowej szosy nad Kamienicą (czyli właśnie bulwaru Narwiku). Po lewej stronie zdjęcia, nad budynkiem którego też już nie ma, dostrzec można fragment dachu i ściany kamienicy Tarnowska 4 (ma wkrótce zostać wyburzona).

Nowy Sącz ul. Łazienna i Baszta Kowalska
Jedna z nieistniejących już kamienic przy ul. Tarnowskiej. Lata 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Więcej o planach władz miasta odnośnie tego terenu pisaliśmy niedawno w tekście „Rudera zniknie z krajobrazu”. Polecamy także tekst o przedwojennej historii kamienicy przy Tarnowskiej 4

Nowy Sącz skrzyżowanie pod zamkiem
Skrzyżowanie Bulwaru Narwiku z ul. Legionów i Tarnowską. Po lewej fragment kamienicy Tarnowska 4. Stan kwiecień 2016. Fot. TK / Twój Sącz

(jm)

Reklama