Strona główna Wczoraj i dziś

Ulica Wałowa z początku lat 40.

z archiwum rodzinnego pana Włodzimierza Waląga
Nowy Sącz, pierwsza połowa lat 40. Fot. ze zbiorów Włodzimierza Waląga

Po raz pierwszy publikowana fotografia, pochodząca z archiwum rodzinnego pana Włodzimierza Waląga (dziękujemy za udostępnienie).

Na fotografii nieustaleni mężczyźni przy samochodzie osobowym, zaparkowanym na ulicy Wałowej. W głębi skrzyżowanie z ul. Jagiellońską i Szwedzką. Na narożnej kamienicy Szwedzka 1 mało widoczne szyldy, z których jeden to prawdopodobnie wyroby lub przetwory „rybne”. Potwierdza to opracowanie „Ulica Jagiellońska w Nowym Sączu od końca XIX wieku do 1945 roku – mieszkańcy i zabudowa” (Leszek Migrała, Biblioteka Rocznika Sadeckiego, Nowy Sącz 2012), w którym o widocznej kamienicy czytamy m.in:

„W latach trzydziestych funkcjonowała w kamienicy perfumeria i fotolaboratorium Józefa Klauznera, skład radioaparatów Salomona Friedmana, restauracja-bufet W. Dyrka, sklep rybny Miny Hecht, skład z różnościami Altera Korna, sprzedaż wódek „w naczyniach zamkniętych” Jakuba Pennara oraz Spółdzielczy Bank Handlowy, którego dyrektorami byli Naftali Engländer, Leon Stern i Dawid Kühnreich, natomiast w okresie okupacji zakład poligraficzny Rudolfa Wohlwendera – folksdojcza”.

Stroje mężczyzn i przechodniów sugerują przełom lat 30. i 40. ale wskazówką okresu wykonania fotografii wydaje się być tablica rejestracyjna auta (prosimy o podpowiedź jakiej marki). Rozpoczyna się od „Ost” a tak wyglądały tablice aut z terenu Generalnego Gubernatorstwa – jednostki administracyjno-terytorialnej utworzonej na podstawie dekretu Adolfa Hitlera z 12 października 1939 z mocą obowiązującą od 26 października 1939, obejmującej część okupowanego wojskowo przez Niemcy terytorium II Rzeczypospolitej, która nie została wcielona bezpośrednio do III Rzeszy. Cyfry rozpoczynające się od 18 (szerzej: Ost 1000–2999) oznaczały dystrykt krakowski GG, w granicach którego był także Nowy Sącz (starostwo Neu-Sandez). Takie tablice stosowano od lutego 1940 do końca 1942 roku, potem zmodyfikowano o literę identyfikującą dystrykt (za Wikipedią).

(JO)