Strona główna Twoje miasto

Uroczystości na Starym Cmentarzu w rocznicę zakończenia II wojny

Pieta Sądecka na Starym Cmentarzu
Pieta Sądecka, pomnik – mauzoleum w alei zasłużonych na Starym Cmentarzu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

72 lata temu, 8 maja 1945 roku w Europie zakończyła się II Wojna Światowa. Z tej okazji w Nowym Sączu odbędą się rocznicowe uroczystości. Zaprasza na nie prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Godz. 11:00 – msza św.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Starym Cmentarzu. W nabożeństwie udział wezmą poczty sztandarowe instytucji, organizacji, stowarzyszeń kombatanckich i służb mundurowych. Stosowną oprawę nada uroczystości Orkiestra i Pododdział Obwodowo-Reprezentacyjny Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Początek mszy o godz. 11:00.

Godz. 12:00. Uroczystości przed „Pietą Sądecką”

Po zakończeniu mszy uczestnicy przejdą ulicami Jagiellońską, Szczęsnego Morawskiego i Aleją Wolności na plac przed pomnikiem – mauzoleum poświęconym pamięci ofiar terroru hitlerowskiego na Starym Cmentarzu. Po odegraniu hymnu narodowego zebrani odmówią modlitwę za zmarłych, po której odbędzie się apel poległych zakończony salwą honorową.

Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez sądeckich parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i powiatu, delegacje instytucji, organizacji i zakładów pracy oraz kombatantów. Okolicznościowe przemówienie wygłosi przedstawiciel władz miasta Nowego Sącza. Uroczystość zakończy wiązanka melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestry Straży Granicznej.

Na uroczystości zapraszają prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, starosta powiatu nowosądeckiego Marek Pławiak oraz ks. dr Jan Siedlarz. Początek – godz. 12:00.

Godz. 12:45. Spotkanie w MOK

Bezpośrednio po uroczystościach związanych z zakończeniem wojny w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie władz miasta i powiatu z organizacjami kombatanckimi. Początek – godz. 12:45.

Pieta Sądecka – pomnik w alei zasłużonych na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu w formie mauzoleum przedstawia matkę opłakująca śmierć niewinnie pomordowanych. Monument wzniesiono ku czci i wiecznej pamięci ofiar terroru hitlerowskiego, według projektu wywodzącej się ze Lwowa rzeźbiarki Janiny Reichert-Toth i jej męża Fryderyka Totha. Uroczystość odsłonięcia odbyła się 3 października 1954 r.

Przed pomnikiem znajduje się płyta Nieznanego Żołnierza z okresu II wojny światowej. Przy alejce prowadzącej do Sądeckiej Piety znajdują się tablice z nazwiskami osób zamordowanych przez hitlerowców.

tekst: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl