Strona główna Twoje miasto

Uroczystości w ratuszu w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej i 8. katastrofy pod Smoleńskiem

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi prezydentów: Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Uroczystość w sądeckim ratuszu odbyła się w 78. rocznicę  zbrodni katyńskiej i 8. katastrofy pod Smoleńskiem.

Obok prezydenta Ryszarda Nowaka i jego zastępcy Jerzego Gwiżdża w uroczystości udział wzięli posłowie lub przedstawiciele, radni Rady Miasta Nowego Sącza z przewodniczącym Januszem Kwiatkowskim, delegacje służb mundurowych, instytucji, uczniowie i kombatanci. Spotkanie poprowadziła kierownik kancelarii UM Małgorzata Grybel.

Uroczystość rozpoczął wiersz w wykonaniu Janusza Michalika, nawiązujący do wydarzeń w Katyniu i pod Smoleńskiem. Ofiary uczczone zostały minutą ciszy, wymienione zostały nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy. O 8:41, dokładnie w chwili, kiedy 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu 154 z polską delegacją zdążającą na uroczystości do Katynia runął na ziemię, rozległy się syreny alarmowe. W mieście na chwilę zamarł ruch.

Obydwaj prezydenci upamiętnieni na tablicach w sądeckim ratuszu są honorowymi obywatelami naszego miasta. To niejedyne sądeckie wątki. Wśród ofiar katastrofy znalazł się gen. Franciszek Gągor, wywodzący się z Koniuszowej w gminie Korzenna. Jedyna kobieta zamordowana w Katyniu, Janina Lewandowska, była związana z Ziemią Sądecką więzami osobistymi.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod Tablicami Katyńskimi w kościele pw. św. Kazimierza. Wcześniej odbyła się msza święta w intencji pomordowanych w Katyniu i ofiar katastrofy smoleńskiej z udziałem delegacji oficjalnych. Na obchody rocznicowe zaprosili prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, proboszcz parafii św. Kazimierza ks. dr Jan Siedlarz i starosta nowosądecki Marek Pławiak.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl