Strona główna Twoje miasto

W niedzielę można pomóc

zbiorka1
Błażej Frączek

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION” dzięki zgodzie wyrażonej przez Jego Ekscelencję Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża będzie przeprowadzało w dniu 15 czerwca 2014 roku zbiórkę na placach kościelnych w Nowym Sączu, Gminie Stary Sącz i Piwniczna-Zdrój. Celem zbiórki będzie uzyskanie środków finansowych na dofinansowanie operacji zlikwidowania przykurczy w stawach biodrowych Błażeja Frączka oraz na sfinansowanie terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych szpiku kostnego, jak również leczenie i rehabilitację Rafała Szczepańskiego.

Błażej Frączek urodził się 10 maja 2010 r. w Krakowie. Dziecko urodziło się z przepukliną oponowo-rdzeniową L3-L5, wodogłowiem nadnamiotowym, niedorozwojem ciała modzelowatego, cechami Z. Arnold – Chiari. W tym samym dniu przeszło bardzo skomplikowaną operację w Szpitalu Kraków – Prokocim. W badaniu neurologicznym stwierdzono niedowład wiotki kończyn dolnych (stopy: prawa końsko-szpotawa, lewa piętowo-koślawa). 25 kwietnia 2012 r. Błażej miał operowaną torbiel płynową w miejscu rozszczepu kręgosłupa oraz uwolnione zrosty rdzenia kręgowego. Operacja ta była niepowodzeniem, ponieważ po krótkim czasie torbiel odrosła. W marcu 2014 operowane były stopy i golenie. Na bieżąco Błażej jest pod stałą kontrolą neurochirurga, ortopedy, nefrologa, urologa i laryngologa. Chłopiec nie chodzi, nie potrafi samodzielnie utrzymać się na nogach oraz w pełni wyprostować. Błażeja czeka jeszcze szereg operacji, w najbliższym czasie to zlikwidowanie przykurczy w stawach biodrowych. Ze względu na zdeformowany kręgosłup i torbiel, operacje przykurczy trzeba wykonać „bezgipsowo”. Niestety nigdzie w Polsce nie zaproponowano takiego zabiegu. Taką możliwość zaoferowano w niemieckiej Klinice ortopedycznej w Aschau. Tam również lekarze po zabiegu podejmą się rehabilitacji i zaopatrzenia Błażeja w odpowiednie ortezy. Ta operacja, jak również ortezy są mu niezbędne to tego, aby samodzielnie utrzymał się na nogach.

zbiorka2
Rafał Szczepański

Rafał Szczepański od 2011 r. żyje nadzieją w osiągnięcia medycyny w dziedzinie leczenia paraliżu. Czeka leżąc, bo nawet siedzieć nie może od dramatycznego dnia, gdy zaoferował znajomemu pomoc w zbieraniu jabłek z drzewa. Gałąź na której stał złamała się. Spadł i złamał kręgosłup u podstawy czaszki. Otarł się o śmierć. Życie w jego stanie to droga przez mękę. Ogromnym wysiłkiem pozbył się respiratora. Ma szansę na kolejne sukcesy. Może uda mu się odzyskać choćby władzę nad rękami. Nadzieję, że jego życie odmieni się na lepsze, daje eksperymentalna terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych szpiku kostnego. Rafała zakwalifikowano do leczenia w klinice, która prowadzi badania nad  takimi komórkami. Wyniki są obiecujące: eksperymenty dowodzą, że dożylne i dordzeniowe podanie komórek macierzystych może odbudować uszkodzone połączenia  neuronów w rdzeniu kręgowym, tym bardziej, jeśli pacjent jest młodym silnym człowiekiem – jak Rafał. Wykorzystanie szansy na choćby częściowe odzyskanie sprawności wiąże się jednak z niemałymi wydatkami. Rafał i jego rodzice, którzy bez reszty poświęcili się opiece nad dorosłym synem, proszą o pomoc w zebraniu funduszy na ten cel.

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION”

Reklama