Strona główna Twoje miasto

W Nowym Sączu przekazano śmigłowiec szkoleniowy dla Straży Granicznej

Fot. MSWiA

– Dziś mam zaszczyt przekazać na ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej śmigłowiec szkoleniowy. Jako szef MSWiA chcę słuchać komendantów – tych, którzy nadzorują pracę i wiedzą najlepiej czego dana służba potrzebuje – powiedział minister Joachim Brudziński w Nowym Sączu. W uroczystości przekazania śmigłowca Robinson R44 wzięła udział wicepremier Beata Szydło.

R44 to lekki śmigłowiec jednosilnikowy. Zabiera na pokład 4 osoby łącznie z pilotem. Jest jednym z najbardziej popularnych na świecie śmigłowców wykorzystywanych do szkolenia lotniczego, ponieważ koszty jego eksploatacji są niewielkie. W Polsce na śmigłowcach Robinson R44 szkolą się np. piloci z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Koszt zakupu Robinsona dla Straży Granicznej wyniósł 3 mln 173 tys. zł.

śmigłowiec Robinson
Fot. MSWiA

– Nowy śmigłowiec będzie wspierał działania Straży Granicznej, która pełni służbę ochrony granic nie tylko naszego kraju, ale też zewnętrznej granicy UE. W dobie kryzysów migracyjnych i innych zagrożeń rola Straży Granicznej jest nie do przecenienia – podkreśliła wicepremier Beata Szydło.

Przekazany dziś śmigłowiec będzie wykorzystywany w Ośrodku Szkolenia Lotniczego (ATO) Lotnictwa SG do szkolenia od podstaw nowych pilotów śmigłowcowych oraz do utrzymywania uprawnień i zdobywania uprawnień dodatkowych przez obecnie zatrudnionych w SG pilotów. Podczas szkoleń na Robinsonie piloci przygotują się również do realizacji zadań na cięższych oraz w pełni wyposażonych do lotów operacyjnych śmigłowcach, które użytkowane są w Straży Granicznej – PZL-Kania czy W-3AM Anakonda.

– Flota powietrzna Straży Granicznej w najbliższych miesiącach powiększy się. Będziemy sukcesywnie przeznaczać środki na szkolenie funkcjonariuszy. Dążymy do tego, abyście byli wyposażeni w sprzęt, który daje gwarancję perfekcyjnej i bezpiecznej służby – zaznaczył minister Joachim Brudziński. Jeszcze w tym roku do lotnictwa SG trafi kolejny nowoczesny śmigłowiec – Airbus H135. Jest już także podpisana umowa na dostawę dwóch samolotów LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20.

Robinson to kolejna, nowoczesna maszyna, która trafia do formacji podległej MSWiA. W grudniu ubiegłego roku Policja otrzymała dwa śmigłowce Black Hawk, a jeszcze w tym miesiącu planowane jest przekazanie Policji trzeciego takiego śmigłowca.

śmigłowiec Robinson dla Straży Granicznej
Fot. Biuro Prasowe UMWM

Lotnictwo Straży Granicznej

Lotnictwo Straży Granicznej prowadzi operacje lotnicze zarówno na granicy lądowej, jak i morskiej. Do jego głównych zadań należy prowadzenie działań obserwacyjnych związanych z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji oraz walką z przemytem.

Aktualnie Straż Graniczna posiada 13 statków powietrznych: 4 śmigłowce PZL-KANIA, śmigłowiec W-3AM Anakonda, samolot M28 Skytruck, samolot M20 Mewa, 4 samoloty PZL-104MF Wilga 2000 oraz 2 samoloty ASP S15-1 Stemme.

Statki powietrzne Straży Granicznej wykorzystywane są także we wspólnych operacjach koordynowanych przez Agencję FRONTEX. W latach 2009-2017 lotnictwo SG zrealizowało we współpracy z Agencją w sumie 18 misji w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Tylko w 2018 r. uczestniczyło w dwóch misjach. W maju śmigłowiec W-3AM Anakonda wraz z załogą realizował zadania na greckiej wyspie Lesbos, a na przełomie sierpnia i września na greckiej wyspie Chios.

tekst: Wydział Prasowy MSWiA