Strona główna Wiadomości

W Nowym Sączu zostanie powołany batalion piechoty górskiej

batalion piechoty górskiej zostanie powołany w Nowym Sączu
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Powołanie w Nowym Sączu batalionu piechoty górskiej wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zapowiedzieli szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i wicepremier Beata Szydło. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa jednostka zostanie sformowana ani ilu żołnierzy będzie stacjonowało w mieście.

W czwartek w Warszawie na spotkaniu z samorządowcami z Sądecczyzny przedstawiciele rządu zadeklarowali uszanowanie społecznej kampanii na rzecz przywrócenia „wojska” w Nowym Sączu. Apele „poparcia dla inicjatywy ponownej lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu odwołującej się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich” wystosowali: Sejmik Województwa Małopolskiego i Rada Miasta Nowego Sącza. Pod apelem zebrano również 30 tysięcy podpisów mieszkańców regionu.

Minister Błaszczak stwierdził, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze. – Ale jeżeli Wojsko Polskie ma być liczniejsze, to musi także wrócić do miejsc, w których wcześniej było, a które zostały przez wojsko opuszczone; tak będzie w przypadku Nowego Sącza – powiedział minister obrony narodowej deklarując powołanie z siedzibą w naszym mieście batalionu piechoty górskiej.

– Dziś jest bardzo ważny dzień dla ziemi nowosądeckiej, dla całej Małopolski i Ojczyzny, ponieważ z jednej strony spełniamy oczekiwania lokalnej społeczności, mieszkańców ziemi nowosądeckiej, którzy zwrócili się do nas z prośbą o przywrócenie polskiego wojska w Nowym Sączu, a z drugiej strony wzmacniamy znacząco bezpieczeństwo mieszkańców regionu – mówiła wicepremier Beata Szydło.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa podczas wystąpienia, w który wzięli udział żołnierze 21. BSP, samorządowcy i zespół folklorystyczny, nie podano daty sformowania ani liczebności nowego batalionu.

21. Brygada Strzelców Podhalańskich, w której skład ma wchodzić nowy batalion, jest jedną z trzech brygad, które mają utworzyć powołaną w ub. roku 18. Dywizję Zmechanizowaną, której dowództwo mieści się w Siedlcach.

(JO)