Strona główna Kultura i imprezy

W piątek inauguracja 9 edycji Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura

Bonawentura 2019

Już w piątek w Starym Sączu inauguracja 9 edycji Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura. Festiwal Bonawentura otrzymał w II’ 2019 od European Festivals Association z siedzibą w Brukseli prawo do używania specjalnego znaku “Remarkable Festival 2019-2020”, którym wyróżnia się najlepsze europejskie festiwale! Jak co roku na festiwalu Bonawentura będziemy rozmawiać o naszej planecie z perspektywy osób podróżujących. Pochylimy się nad nowymi trendami w podróżowaniu takimi jak rola nowych mediów w kształtowaniu naszej wiedzy o świecie.

Piątkowy blok pokazów można by spokojnie zatytułować “Giganci”. Każdy z piątkowych prelegentów – gości specjalnych jest zupełnie inny, ale mają wspólną cechę, są wyjątkowymi specami w swojej dziedzinie. I świetnie (z pasją) potrafią o tym opowiadać.

Marek Tomalik. Podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Podróżnik powraca na walkabout, aborygeński odpowiednik naszej pielgrzymki – po swoich ścieżkach na „swojej” ziemi. Jego opowieści przenika głęboki duch zrozumienia i szacunku dla odmienności.

Prezentacja podsumowująca dorobek Krzysztofa Starnawskiego poświęcona będzie jego najtrudniejszym eksploracjom przeprowadzonym we Włoszech, w Albanii, Czechach, Meksyku i Francji, gdzie kontynuuje kilka zaawansowanych projektów, które doprowadziły m.in. do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii w tych rejonach, w tym najgłębszej zalanej jaskini na świecie!!

I na koniec wieczoru Mariusz Szczygieł uznany reporter i pisarz. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Miłośnik czeskiej Pragi.

W sobotę; tradycyjny maraton 9-ciu podróżniczych pokazów, biorących udział w plebiscycie na najlepszy pokaz i nagrodę publiczności Bonawentura 2019. Ten dziesiąty, to spotkanie z Pawłem Cywińskim – guru świadomego podróżowania, który wyczuli nas na to, że sposób w jaki opowiadamy o świecie i swoich podróżach ma nieprawdopodobną siłę, która może być albo dobra, albo destrukcyjna. W tym roku po raz pierwszy Bonawentura wspólnie z portalem post-turysta przyzna nagrodę za narrację, która łączy ludzi i promuje świadome podróżowanie.

W niedzielę będziemy chcieli przybliżyć widzom Bonawentury świat influencerów, budujących z sukcesem swoje społeczności w social media.

Internet od przynajmniej kilku już lat jest miejscem, w którym dzieje sie bardzo wiele fascynujących procesów. Z każdym rokiem rośnie rola “interentowych guru” jako źródła informacji i inspiracji. Festiwale podróżnicze straciły wieloletni monopol na “rząd dusz” w tym zakresie. tzn. w zakresie wyznaczania trendów i punktów odniesienia dla osób, dla których podróże są czymś ważnym w życiu. Pojawili się właśnie “influenserzy”, często pasjonaci w wybranych dziedzinach , osoby odważne, które kiedyś zdecydowały, że dla osobistej wolności i czasu na podróże zostaną freelancerami. Jakie są blaski i cienie tej drogi? Chcemy Wam je pokazać. A Wy zdecydujecie, czy przypadkiem nie jest to droga w sam raz da Was? No i poznamy osobiście gwiazdy Internetu takie jak Kaja Kraska – dziennikarka, pasjonatka podróżowania w pojedynkę i opowiadania historii filmem. Prowadzi blog i kanał podróżniczy na YT – Globstory.

Na koniec festiwalu; koncert muzyki świata. Wystąpi legendarna Dikanda!

Są jeszcze wolne miejsca na bloki niedzielne! Do nabycia w kasie podczas festiwalu lub w przedsprzedaży.

Piątek (22 III) blok A (godz. 18.00 -22.30) 
Marek Tomalik (gość specjalny) “Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia”
Krzysztof Starnawski (gość specjalny) “Eksploracje jaskiń na najgłębszych poziomach”
Mariusz Szczygieł (gość specjalny) „Kultura czeska – moja laska nebeska” 

Sobota (23 III) blok B (godz. 11.15 – 16.30)
Grzegorz Smułek “Kazachstan – droga daleka do domu”
Maciej Grzelczyk “Tajemnice ludu Sandawe, czyli odkrywanie malowideł w tanzańskim busz”
Edyta Stępczak “Burka w Nepalu nazywa się sari” 
Marek Kramarczyk “Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik – 3 letnia oceaniczna przygoda” 
Paweł Cywiński/Post-Turysta (gość specjalny) “Przydługi język turystyki” 

Sobota (23 III) blok C (godz. 17.30 – 22.45) 
Jadwiga Marchwica “Bike Jamboree, Zimą przez Ałtaj” 
Krzysztof Story “Cape Wrath Trail, Szkocja”*
Ewa Cieslik “Romantyczno-archeologicze wędrówki po Ukrainie”
Alicja Rapsiewicz „Zimbabwe za 5 milionów” 
Bart Rubik “Mozaika Latynoamerykańska – święta, wierzenia, rytuały” 

Niedziela (24 III) blok D (poranny blok filmowy 10.00-13.00) 
10.00 “Grizzly Man”, reż. Werner Herzog 2005 (USA) (100’) 
11.45 “Człowiek delfin”, reż. Lefteris Charitos (Francja/Grecja/Japonia/Kanada)(80’) 
Wprowadzenie do filmów Filip Nowak (filmoznawca) 

Niedziela (24 III) blok E (godz. 15.00- 19.30)
Nowe trendy: Podróże w mediach społecznościowych jako sposób na życie (i poznawanie świata) 
Ewa Chojnowska-Lesiak, blog Szpilki w Plecaku “Autorski przegląd najciekawszych miejsc na świecie”
Aleksandra Świstow, blog Pojechana “Laowai w wielkim mieście- zapiski z Chin” 
Kaja Kraska Globstory “Kirgistan, Rumunia, Gruzja – kraje (bardzo) niedocenione, do których każdy może pojechać” 
panel dyskusyjny: “Podróże wg. influenserów”* 

Niedziela (24 III) blok F (godz. 20.00-21.30)
koncert zespołu Dikanda 

(materiał przygotowany przez organizatorów)